Türkiye, Mesai Saatlerinin Gün Işığına Göre Düzenlenmesini ve Cumartesi Mesaisini Tartışıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu gün gazetelerde ve haber kanallarında yayınlanan mesai saatlerinin erken başlaması ile ilgili haberlere ilişkin açıklama yaptı. Enerji Bakanı gün ışımasından bir saat sonra mesainin başlamasını enerji tasarrufu açısından uygun bulduklarını ve bunu tartışmaya açtıklarını söyledi.

Gas&Power tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Türkiye Enenerji Zirvesi öncesi, gazetecilerin gündemdeki sorunlara ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldız, esnafın, tüccarın, sanayicinin zaten enerji tasarrufu sağlamak adına gün ışığına göre mesai uyguladığını, bazı batılı ülkelerde kendine has gün ışığı doğrultusunda mesaiye başlandığını söyledi. Sonuçta pratikte yaşanan bir durumun resmiyete uyarlanıp uyarlanamayacağı ile ilgili bir konunun enerji sektörü açısından düşünülmesi gereken bir fikir olduğunu, alınmış bir karar olmadığını ve toplumda tartışmaya açılmasını istediklerini ifade etti. Sonuçta rağbet göreceğini, kendisinin enerji sektörü ve gün ışığının insan psikolojisi üzerine oluşturduğu olumlu etkiler açısından baktığını da sözlerine ekledi. Cumartesi mesaisi ile ilgili olarak da Yıldız, ‘‘Türkiye’de daha çok çalışmaya ihtiyacımız vardır’’ başlığı altında konuşulan bir konu olduğunu, Türkiye’nin son 9 yılda çok ciddi bir atılım yaptığını, GSYH’nı 3 katına katlandığını ve bunların çalışarak olduğunu ve kendilerinin cumartesi, pazar da çalıştıklarını ve ne kadar çok katılım olursa o kadar fazla iyi olacağını vurguladı.

 Seçim sırasında seçim sandıklarının Ağrı ve Kars gibi doğu illerinde İstanbul’a göre 1 saat erken açılarak sayım yapıldığını buradaki temel mantığın hayatın her döneminde yaralanılabilen bir mantık olduğunu düşündüğünü söyledi. Bakan Yıldız, enerji sektörü ve verimlilik açısından çok ciddi getirileri olduğunu ekledi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın açmış olduğu gün ışığına göre mesai uygulamasına yönelik soruları yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik;     ‘‘Çalışma saatlerinin değiştirilmesine yönelik bakanlık olarak bizim şu an için bir çalışmamız söz konusu değildir” dedi. Abant Kampı’na katılmaya giden Bakan Çelik, çalışma saatlerinin kanunlarla düzenlendiğini, değişiklik için kanunlarda düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.