Türkiye Milli Takım Sporcusu Aslı’nın Ölümünde İhmal Var

Bilirkişi,”Aslı’nın Ölümünde İhmal Var” Dedi

kayak

12 Ocak 2012’de Türkiye  Milli Takım sporcusu olan 18 yaşındaki Aslı Nemutlu, Erzurum Palandöken tesislerinde kayak antremanı sırasında düşerek, hayatını kaybetmişti.

Türkiye milli takım sporcusu Nemutlu’nun ölümüyle ilgili bilirkişi incelemesi tamamlandı. Bilirkişi Yrd. Doç. Dr. Fatih Kıyıcı’nın hazırladığı 9 sayfalık raporda kayakçının kaza yaptığı Konaklı’nın ‘‘sahipsiz bir kayak merkezi’’ olduğuna dikkat çekti.Tahta kar perdelerinin bu şekilde kullanılamayacağını, mutlaka süngerle kaplanması  ve ağ gerilmesi gerektiğini de bildirdi.

Konaklı’nın 25’inci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yaptığını, pistlerin Uluslar arası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescillendiğini ve pistin süni kar yağdırılarak kullanıldığını ve Jandarma olay yeri inceleme kayıtlarında pist genişliğinin25,5 metreolarak gözüktüğünü oysa pist genişliğinin FIS’e göre ortalama30 metreolması gerektiğini bildirdi.

Bayanlar Süper G Pisti’nin Kış Oyunları sırasında hiç kullanılmadığını anımsatan Yrd.Doç.Dr. Kıyıcı, dünyada birçok kayak merkezinde bulunan rüzgara karşı pisti koruyan ve kar tutmaya yarayan tahta kar perdelerinin karlama makinelerinde olduğu gibi koruyucu süngerle kaplanmamış olmasını eksiklik olarak gösterdi. Süngerle kaplanma ve ağ germe işinin bundan sonraki kazaların şiddetinin hafifletilmesi için “Mutlaka yapılmalı” dedi.

Bu nedenle Türkiye Milli Takım kayakçısı Aslı kayarken dengesini kaybettiğinde pist kenarındaki tahta perdelere çarptı.

Çarpma anından sonra her ne kadar ölen kişi çarpma anında ölse de kazazedeye ilk müdahale ve ambulansa götürülmesi için gerekli ekiplerin olmaması, ambulansın 20-25 dakika beklenerek Erzurum’dan gelmesi, normal bir kaza sonrasından bile kişinin sağlık sorununu ciddi şekilde etkileyecek ihmal ve eksiklik olarak gösterildi.

Kaza sonrası açıklama yapan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, konuyu derinlemesine araştırmak üzere görevlendirdiği 2 müfettiş de raporunu tamamladı.Türk Milli takım sporcusunun ölüm  raporununda da yakında açıklanması bekleniyor.

 

Kaynak:Haberler.com

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.