Türkiye-Putin Arasında Gerilim

İdlib’de Türk şehitlerin verilmesiyle Ankara, Rusya’nın Esad gücüne desteğini çekmesini istiyor, ancak Moskova bunu kabul etmiyor.

İdlib yakınlarındaki Suriye rejimi yanlısı güçlerin saldırı düzenlemesiyle kaybedilen sekiz Türk şehidimizin ardından, Rusya-Türkiye arasındaki ilişkiler yeniden gerildi.

2015’te düşürülen Rus savaş uçağı sonrası güçlükle düzelen inişli çıkışlı ilişki yeniden bozulmuş durumda.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ukrayna temaslarının ardından yurda dönerken, gazetecilere açıklamada bulundu.

Erdoğan’ın konuşmasında satırbaşları şu şekilde;

* İdlib operasyonunun bu şimdi ilk ayağı. Bunlar demek ki şaka yaptığımızı zannediyorlar. Ama durmayacağız aynı kararlılıkla buna devam edeceğiz. Askeri gözlem noktalarımız tabi ki orada hayati rol oynuyor ve yerlerinde kalacaklar. İdlib’de yeni bir savaşa, sivil katliamına ve göç dalgasına müsaade edemeyeceğimizi bildirdik.

* Suriye şu anda İdlib’deki o masum, mahzun insanları sınırlarımıza doğru sürerek orada alan kazanmaya çalışıyor. Biz de Suriye’ye bu fırsatı vermeyeceğiz, çünkü şu anda bu bizim yükümüzü artırıyor.

* İdlib konusunda uluslararası toplumun da sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. İcraat istiyoruz. Aksi takdirde diğer adımları atma girişimine de başlayacağız. Bizim Rusya ile şu aşamada bir çatışma ya da bir ciddi çelişki içerisine girmemize gerek yok.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.