Türkiye-S.Arabistan Parlamentolararası Dostluk Grubu’ndan Riyad’a İlk Ziyaret

RİYADTürkiye-Suudi Arabistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Türkiye heyeti ilk kez Suudi Arabistan’ı ziyaret etti. Ekim ayı başında Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde başlayan ve dört gün süren ziyaret dün gece sona erdi. Türkiye-Suudi Arabistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ceylan’ın başkanlığında gerçekleşen ziyarete Dostluk Grubu Başkanvekili AK Parti Konya Milletvekili Özkan Öksüz, yine aynı partiden Adana Milletvekili Vahit Kirişçi, Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış eşleriyle birlikte katıldı. Dün akşam Türkiye Cumhuriyeti Riyad Büyükelçisi Ahmet Muhtar Gün ve eşi tarafından heyet onuruna bir akşam yemeği verildi. Yemek sırasında Suudi Arabistan temaslarını Cihan Haber Ajansı’na değerlendiren Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ceylan şunları söyledi: “Dostluk grubu olarak ilk ziyaretimiz. Aslında TBMM’deki Türkiye-Suudi Arabistan Dostluk Grubu kuruluşu birkaç yıla dayanıyor. 2004 yılında kurduk dostluk gurubunu şu anda 350’in üzerinde milletvekilimiz üye olarak bulunmaktadır. Bizde altı arkadaşımızla Yönetim Kurulunu temsilen ziyaret ediyoruz. Daha önce 2007 yılında Suudi Arabistan Şura Meclisindeki dostluk grubu bir heyet halinde Türkiye’yi ziyaret ettiler.”

Heyetlerinde mecliste grubu bulunan üç partiden de temsilciler olduğunu ekleyen Ceylan, “Dört tanesi AK Parti’den, CHP ve MHP’den birer kişi bulunuyor.” dedi.

Mehmet Ceylan, ziyaretleri çerçevesinde Cidde’de İslam Kalkınma Bankası Başkanı’yla görüştüklerini ve bu görüşmede İslam Kalkınma Bankasında Türk çalışanlarının sayısının artırılmasını talep ettiklerini aktardı.

Cidde’de ayrıca Türk İş Konseyi ve Türk iş adamlarıyla bir araya geldiklerini kaydeden AK Parti milletvekili Ceylan, “İş adamlarımız Suudi Arabistan’da karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerilerini sundular. Diğer taraftan Cidde’de Mekke ve Taif’te ki Türk Okullarımızın idarecileri, Yönetim Kurulu üyeleri ve Mütevelli Heyetleri ile görüşmelerimiz oldu. Sıkıntıları var özellikle yeni açılan Mekke’deki okulun kız bölümü yok. Kız öğrenciler Cidde’ye gelmek durumunda kalıyorlar. 80 tane kız öğrenci var söylediklerine göre gidiş-geliş beş saat yolda geçiyor. Kız okulunun açılması için gerekli girişimleri Türkiye’ye döndükten sonra yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Dostluk Grubu başkanı Ceylan Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad temasları hakkında ise şunları ifade etti: “Suudi Arabistan Şura Meclisi Başkanını ziyaretle başladık. Ziyaretimiz sırasında iş adamlarımızın ve vatandaşlarımızın karşılaştıkları sorunları dile getirdik, beklentilerimizi dile getirdik. Bekleyen bazı anlaşmalar var, bu anlaşmaların bir an önce Şura Meclisinden geçmesi ve yürürlüğe girmesi konusunda rica bulunduk. Ayrıca Meclis Başkanımız Mehmet Ali Şahin’in selamını ilettik. Meclis Başkanımızın bir sorun olmazsa Aralık ayı içinde Suudi Arabistan’a bir ziyaret gerçekleştirmesi söz konusu. Ardından dostluk grubu başkanı İhsan Abdülcevat beyle ve diğer dostluk grubu üyeleriyle görüşmelerimiz oldu. Sanayi ve Ticaret Bakan Vekili ile görüşmemiz oldu.”

Riyad’da bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Türk Okulunu ziyaret ettikleri bilgisini de veren Ceylan, “İki bine yakın öğrenci fiziksel imkanları son derece sınırlı zor şartlarda, evden, apartmandan bozma binalarda okuyorlar. Onların sıkıntılarını gördük. Ama çok güzeldi. Duygulu anlar yaşadık. Türkiye’ye döner dönmez Riyad’da ki Türk okulunun yenilenmesi konusunda girişimlerde bulunacağız.” şeklinde konuştu.

Riyad’da ayrıca Dış Ticaret Müsteşarlığına bağlı Ticaret Merkezini ziyaret ettiklerini aktaran Mehmet Ceylan, “Bu ziyaret Suudi Arabistan’da ki vatandaşlarımızın sıkıntılarını yakından görme açısından bizin için çok verimli oldu. Ziyaretimizin Büyükelçimiz Ahmet Muhtar Gün ve elçilik çalışanlarının katkılarıyla çok verimli geçtiğini düşünüyorum. Bu ziyaretlerimiz devam edecek ve bu ziyaretler sayesinde Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri en üst seviyeye gelecek daha da ilerleyecek. Ticaretimiz artacak, karşılıklı yatırımlarımız artacak, birbirimize güvenimiz artacak. Onu kaybetmişiz onu gördüm ben.” dedi.

Ayrıca Suudi Arabistan’da geçtiğimiz yıllarda kurulan Suudi Arabistan Türk Konseyi Genel Başkanı Hasan Aydemir ve Konsey Yönetim Kurulu üyeleri heyet onuruna öğle yemeği verdi. Yemekte karşılıklı bilgi alış verişinde bulunuldu ve heyetten beklentiler dile getirildi.

Heyet Büyükelçi Gün’ün dün akşam onurlarına verdiği resepsiyondan sonra gece saat üç sularında Türkiye’ye döndü.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.