Türkiye Suriye Hava Yollarına Ait Yolcu Uçağının Kargosuna El Koydu

Kargosunda sivil havacılık kuralları gereğince taşınması doğru olmayan bazı malzemelerin bulunduğu şüphesiyle Suriye’ye ait Moskova-Şam seferini yapan Suriye Havayollarına ait yolcu uçağı dün akşam itibariyle Ankara Esenboğa Havalimanı’na indirilmişti.

Uçağın kargosundaki malzemelere yapılan incelemelerin tamamlanmasının ardından sivil havacılık kargo taşımacılığı kurallarına aykırı olan hava savunma sistemlerinde ve ayrıca askeri haberleşmede kullanılan bazı malzemelere el konulduğu bildirildi. Suriyeli yetkililer bu malzemelerin Suriye’li  bir iş adamına ait olduğunu bildirdi. Aramanın ardından uçağın yolcularıyla birlikte gitmesine izin verildi. Uçak, 9 saatlik bekleyişin ardından saat 02.30’da Esenboğa Havalimanı’ndan kalkış yaptı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, konu ile ilgili Atina’da TGRT’ye yaptığı açıklamada ellerinde net veriler söz konusu olduğu için Başbakan Erdoğan ile konuyu istişare ettiklerini ve uçağın yolcularıyla birlikte gitmesine izin verdiklerini, ancak uçaktaki malzemeleri hem incelemelerin sürmesi hem de daha sonraki işlemler için ellerinde tuttuklarını bildirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.