“Türkiye’de İllegal Olarak GDO’lu Ürünler Yetiştiriliyor”

SAKARYAİstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, Türkiye’de illegal olarak Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünler yetiştirildiğini savundu.Sakarya Kanser Derneği ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği GDO’ lu Ürünler konulu toplantıda konuşan Dizdar, Türkiye’de yasak olmasına rağmen illegal yollardan GDO’lu ürünler yetiştirildiğini belirtti. Dünyada GDO’lu ürürlerin insan sağlığına olumsuz etkilerinin konuşulduğunu, ancak bu konuda yeterli çalışma yapılamadığını belirten Dizdar, GDO’lu ürün üretenlerin insan sağlığı ile ilgilenmediğini kaydetti. GDO’lu ürünler konusunda yapılan çalışmaların çok yetersiz olduğunu ifade eden Dizdar şöyle konuştu: “Bugün GDO’lu ürünlerin hayvanlar üzerinde 7-14 günlük gözlem çalışmasının dışında bilimsel çalışmalar yok. 7-14 günde kobay hayvanlar üzerinde denenen GDO’lu ürünler eğer hayvanlara zarar vermiyorsa, daha doğrusu hayvanları öldürmüyorsa insanlara yediriliyor. Bu çok yetersiz bir çalışma. Bu kadar kısa sürede gözleme dayalı yapılan araştırmalar GDO’lu ürünlerin tehlikesi konusunda yeterince fikir veremez. Unutulmamalıdır ki sigaranın sağlığa çok zararlı olduğu ancak 50 yıl sonra ortaya çıktı.”

GDO’lu patates, domates gibi ürünlerin artık domates ve patates olmadığını,bu ürünlerin bambaşka bir ürün olduğunun altını çizen Dizdar , Türkiye’de de yasak olmasına rağmen illegal yollardan GDO’lu ürün üretildiğini dile getirdi. GDO’lu ürünlerin mayınlı arazilerden daha tehlikeli olduğunun altını çizen Dizdar, “Mayınlarda kimyasal madde yok. Temizlersiniz olur biter. Ancak GDO’lu ürünler şu an bilinmeyen ve zamanla ortaya çıkacak bir çok hastalığa sebep olabilir.” diye konuştu.

Türkiye’de tarım ilaçlarının da çok ciddi bir tehlike olduğunu vurgulayan Dizdar, çeşitli rahatsızlıklarla ameliyat edilen hastaların doku örneklerinde tarımsal ilaçlara rastlandığını, bu ilaçların sadece insanları değil, hayvanları ve ekolojik dengeyi de olumsuz yönde etkilediğini sözlerine ekledi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.