Türkiye’de İnternetin En Aktifi İstanbullu Kadınlar

www.interaktifturkler.com

Dijital pazarlama ajansı “adinteractive” interaktif pazarlama kampanyalarına katılan kişilerin davranış alışkanlıklarına ışık tutan araştırması “İnteraktif Türkler”in detaylı sonuçlarını açıkladı.

Türkiye’nin en kapsamlı online araştırması İnteraktif Türkler, interaktif pazarlama kampanyalarında aktif katılımcı rolü oynayan kesimi araştırmak ve sektöre ışık tutmak amacıyla ortaya çıkmış herhangi bir kâr amacı gütmeden gerçekleştirilen bir çalışma. 637 bin 236 kişiden oluşan dev bir veri havuzuyla gerçekleştirilen araştırma, Türkiye’deki internet kullanım alışkanlıkları hakkında ipuçları veriyor. “Türk internet kullanıcıları hangi sitelere giriyor, ilgilerini ne çekiyor, kaç yaşındalar, meslek ve eğitim durumları nelerdir?” soruları adinteractive’in gerçekleştirdiği araştırmada cevap buldu.    Araştırmanın sonuçlarına göre “En İnteraktif Türk”ün özellikleri şöyle: “Kadın, 26 yaşında, üst-orta gelir düzeyinde, üniversite mezunu, İstanbullu”

Yüzde 52’lik bir payla interaktif pazarlama kampanyalarına en yüksek katılımı gösteren kadınların genel ilgi alanları ise, “Seyahat, kültür-sanat, sağlık, güzellik ve kişisel bakım, kişisel gelişim, yeme-içme, astroloji” şeklinde sıralanıyor. Araştırmaya göre erkeklerin internetteki ilgi alanları ise, “Haber, spor, arkadaşlık, oyun” siteleri şeklinde sıralanıyor.

Araştırma büyük şehirler dışında kalan illerin internet kullanım alışkanlıklarına da ışık tutuyor. Bu şehirlerde kadınlar, yüzde 58 katılımla Türkiye ortalamasının da üzerinde bir oranla, erkeklerden daha aktif olarak görünüyor. Türkiye’nin en interaktif şehirleri İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Bursa. Bu illeri Isparta, Tekirdağ, Çanakkale, Hatay, Iğdır takip ediyor. Türkiye’nin interaktif kampanyalara en düşük katılım gösteren şehirleri ise Muş, Tunceli, Gümüşhane, Bayburt ve Hakkari şeklinde sıralanıyor.

Araştırmanın ışık tuttuğu bir başka konu ise kullanıcıların yaş dağılımı ve bunun internet kullanımına yaptığı etki. Araştırmaya göre tüketimin en yoğun olduğu 18-35 yaş aralığındaki kullanıcılar yüzde 78’lik bir katılımla en interaktif yaş grubunu oluşturuyor. 50 yaş üstü kullanıcılar ise yoğunlukla Ege ve Marmara bölgesinde görülürken, doğuda bu oran oldukça düşüyor.

50 yaş üstündeki insanların internete en az girdiği iller Ardahan, Gümüşhane, Hakkari, Bayburt ve Muş. Ayrıca 50 yaş üstü kullanıcıların ilgi alanlarını ise sağlık, haber, SGK ve seyahat olarak sıralanıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.