Türkiye’de Sosyal Psikolojinin Kurucusu Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı Vefat Etti

Prof.Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı
Prof.Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı

Prof. Dr. Kağıtçıbaşı, Koç Üniversitesi UNESCO kürsüsü sahibi ve psikoloji bölümü öğretim üyesiydi.

Sosyal psikolojinin ülkemizde ve dünyadaki yeri  konularında değerli çalışmalar yaptı. Özellikle kız çocuklarının eğitimi ve kadının toplumda daha güçlü hale gelmesi konularında çalışmalar yaptı.

Kağıtçıbaşı  Türkiye’de ilk kez çocuğun aile içindeki değerini araştırdı; insan gelişimi ve aile arasındaki etkileşimi kültürlerarası bir bakış açısıyla inceledi. Geliştirdiği “kültürlerarası benlik ve aile modeli” ile sosyal psikolojide çığır açtı.

Akademik çalışmalarını, AÇEV’in kuruluşuna öncülük ederek ve TEGV’e büyük katkı sağlayarak uygulamaya da dönüştürdü.

Kağıtçıbaşı, son olarak geçtiğimiz şubat ayında dergimize verdiği namus cinayetleri konusundaki söyleşisinde kadın erkek eşitliğine değinmiş ve eğitimin bu konuda ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştı:

“Namus cinayetlerini azaltmanın tek yolu geniş kapsamlı bir eğitim. Bu eğitim yalnızca okulla sınırlı kalmamalı. Çocuğun evde tanık olduğu ilişki örnekleri namus konusundaki görüşlerini şekillendirir. Çocuğun küçük yaştan itibaren kadın erkek eşitliğini normal bir olgu olarak benimsemesi önemli. Babayı model alan çocuklar, babanın anne üzerinde kurduğu baskıyı örnek aldıklarından doğal olarak kadını eşit olarak görmüyor. Bu nedenle yalnızca çocuğun değil, anne babanın da eğitilmesi gerekiyor. AÇEV’de yaptığımız da eşitlikçi bir aile ilişkisinin nasıl olması gerektiğini öğretiyoruz”

10 yaşında örtünmenin çocuk gelişimi açısından yanlış olduğunu belirten Kağıtçıbaşı türbanın çocuğa  vaktinden  evvel çocuğa cinselliği öğretmek anlamına geldiğini ve ayıp olduğunu , o yaştaki ilişkiler eşitlikçi ve insancıldır  demişti.

Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı;

Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi ve Türkiye Bilimler Akademisi kurucu üyesi olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (1969-1973) ve Boğaziçi Üniversitesi’nde (1973-1995) öğretim üyeliği yaptı.

A.B.D.’nde Berkeley, Princeton, Colombia ve Harvard Üniversitelerinde ders verdi ve araştırmalar yürüttü.

UNESCO’ya bağlı International Social Science Council’da (ISSC); Kültürler-Arası Psikoloji Kuruluşunda ve Uluslararası Psikolojik Bilimler Birliğinde Yürütme Kurulu üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Direktörü ve Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi olan Kâğıtçıbaşı’nın yurtiçinde basılmış 18, yurtdışında basılmış 13 kitabı ve 1600’den fazla atıf almış 222 makalesi bulunuyor.

Kültürlerarası Psikoloji Kurumu’nun ilk kadın başkanı ve onur üyesi olan Kâğıtçıbaşı, aynı zamanda Uluslararası Sosyal Bilimler Konseyi’nin ve Uluslararası Psikolojik Bilimler Birliği’nin eski yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısıydı.

Aldığı Ödüller:

Amerikan Psikoloji Kuruluşu ‘Uluslararası Psikolojinin Gelişmesine Seçkin Katkı Ödülü’,

Uluslararası Uygulamalı Psikoloji Kuruluşu Ödülü, William Thierry Preyer İnsan Gelişimi Araştırmaları Avrupa Mükemmellik Ödülü,

Ursula Gielen Global Psikoloji Kitap Ödülü, Hollanda İleri Araştırmalar Enstitüsü Ödülü,

Fulbright Ödülü,

Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü,

Mustafa Parlar Bilim Ödülü ve TÜBİTAK Bilim Ödülü’nün yanısıra  pek çok ulusal ve uluslararası bilim ödülüne layık görülmüştür.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.