Türkiye’de Uluslararası Falun Dafa Orta Doğu Paylaşım Konferansı Yapıldı

Beşiktaş Meydanında Falun Dafa Uygulayıcıları tarafından yapılan egzersizler / Epoch Times
Beşiktaş Meydanında Falun Dafa Uygulayıcıları tarafından yapılan egzersizler / Epoch Times

17-19 Ocak tarihleri arasında İstanbul’da 2. Ortadoğu Falun Dafa Deneyim Paylaşım Konferansı düzenlendi. Yapılan aktivitelerle birlikte konferans 3 gün sürdü.

Faaliyetlerin ilk günü Çin konsolosluğu önünde toplanan uygulayıcılar yaklaşık 1 saat egzersizleri yaptılar ve doğru düşünceler yolladılar. Polis bu süre esnasında uygulayıcılara karşı çok nazik davrandı ve her türlü desteği gösterdi. Sivil Polislerden biri, Falun Dafa’yı çok sevdiğini ve egzersizleri öğrenmek istediğini dile getirdi. İnternet adresini alarak egzersizleri kaydedeceğini ve öğreneceğini söyledi. Ayrıca Çin Hükümeti’nin Falun Dafa’ya karşı yaptığı ve hala devam eden işkenceleri şiddetle kınadığını da belirtti.

Çin Konsolosluğu önünde yapılan protesto gösterisi
Çin Konsolosluğu önünde yapılan protesto gösterisi

Çin Konsolosluğu’nun önündeki barışçıl protestonun ardından, Beşiktaş Belediyesi’nin Türkiye Falun Dafa Derneği’ne tahsis ettiği otobüslerle uygulayıcılar İstanbul’un en işlek ve turistik bölgelerinden biri olan Ortaköy’e doğru hareket etti. Burada gerçekleri açıklayan broşürler dağıtıldı ve egzersizler yapıldı. Yurt dışından gelen Falun Dafa uygulayıcıları ile birlikte toplam 70 kişi olan grup, Türk halkı tarafından büyük ilgi gördü.

Ortaköy'de Yapılan egzersiz gösterisi / Epoch Times
Ortaköy’de Yapılan egzersiz gösterisi / Epoch Times

Ortaköy’ün ardından yine İstanbul’un merkezi noktalarından biri olan Beşiktaş Meydanı’na geçildi. Buradaki hazırlıklarını tamamlayan uygulayıcılar yaklaşık 2 saat boyunca egzersizleri halka tanıttılar. Beşiktaş Meydanı’ndan geçen binlerce insan büyük bir merak ile olan biteni izledi ve gerçekleri öğrenme şansını elde etti.

Beoğlunda yapılan egzersiz gösterisi / Epoch Times
İnsanlar Beyoğlunda yapılan egzersiz gösterisini seyretmek için kalabalık gruplar oluşturdular / Epoch Times

Faaliyetlerin 2. gününde İstanbul’un kalbi sayılan Beyoğlu Tünel bölgesinde toplanan Falun Dafa uygulayıcıları gün boyunca Çin’de yapılan işkenceyi açıkladılar ve Falun Dafa’nın tüm güzelliğini insanlara gösterdiler. Çin Komünist Partisi’nin 1999 yılından  bu yana Çin’deki Falun Dafa uygulayıcılarını sistematik olarak öldürmesi ve hatta organlarını çıkararak satması olayını öğrenen binlerce İstanbullu, duydukları karşısında büyük şaşkınlık ve üzüntü yaşadı.

Beyoğlu’nda yapılan gösteri sırasında Türkiye’de çok ünlü olan bir yönetmen ve senaryo yazarı Çağan Irmak, Falun Dafa egzersiz gösterisini seyretti ve fotoğraflar çekti.

İŞKENCEGösteriler boyunca İstanbul halkının yaklaşımı tek kelimeyle mükemmeldi. Tünel bölgesindeki birkaç saatlik faaliyet esnasında 10 binin üzerinde broşür dağıtıldı. Binlerce insan daha fazla bilgi almak için adeta birbiriyle yarışıyordu.

Falun Dafa uygulayıcıları tarafından yapılan Orta Doğu deneyim paylaşım Konferansı / Epoch Times
Falun Dafa uygulayıcıları tarafından yapılan Orta Doğu deneyim paylaşım Konferansı / Epoch Times

Faaliyetlerin 3. Gününde ise deneyim paylaşım konferansı yapıldı. Konferans esnasında 14 kişi, kişisel uygulamalarında karşılaştıkları zorlukları ve ne şekilde üstesinden geldiklerini, gerçekleri açıklama işlerinde ve çeşitli projelerde yaşadıkları deneyimleri anlattı.

Türk uygulayıcılardan Derrin hanım, Dafa’ya başlamadan önce yaşadığı sıkıntılardan bahsetti. Uygulamasının ardından yaşadığı değişimi ve hayatın kendisi için nasıl da kolaylaştığını anlattı. Almanya’daki Shen Yun projesinde yaşadığı deneyimleri ve kendisi üzerindeki etkilerini paylaştı.

Yeni uygulayıcılardan olan Thalia Theodorou Falun Dafa’ya henüz yeni başlamış olmasına rağmen yaşadığı muazzam değişimleri anlattı, özellikle de fiziksel değişimlerin muazzam olduğunu ve Falun Dafa’yı anlama sürecinde yaşadığı mucizevi olayları anlattı.

İsrail’den katılan bayan uygulayıcı Bela, Çinli insanlara gerçekleri açıklama sürecinde yaşadığı deneyimleri ve kendi eksikliklerini gidererek nasıl daha da başarılı olduğunu ve kendimizde meydana gelecek olan değişimlerin insanlara ulaşmamızda bizlere kapılar açacağını anlattı. 9 yorum kitabını insanlara ulaştırmaya çalışırken yaşadığı deneyimleri paylaştı.

Bir diğer Türk uygulayıcı Emel, Epoch Times projesine başlama aşamasını ve süreç içerisinde hem projenin gelişiminde hem de kişisel gelişiminde yaşadıklarını paylaştı. Birçok defa projeden kopma noktasına geldiğini fakat inatla devam etmesi sonucu yaşadıklarını paylaştı.

İsrail’den bir diğer uygulayıcı Free China filminin sunumunda yaşadığı deneyimleri paylaştı. Bu filmin sunumunu yapmaya karar verdikten sonra yaşadıklarını, takip ettiği yolu ve uygulama yolunda öğrendiklerini paylaştı.

3 gün süren faaliyetler çok beğenildi ve başarılı geçti. Belediyeler ve Emniyet, Falun Dafa’lılara her türlü desteği sağladı ve binlerce insanın gerçekleri öğrenmesi konusunda pozitif rol oynadılar. Binlerce İstanbullu 1999 yılından bu yana Çin’de gerçekleşen zulmün boyutlarını öğrendiği gibi, Ortadoğu bölgesinde yaşayan birçok uygulayıcı da deneyimlerini paylaşarak ve yeni anlayışlar edinerek ülkelerine döndüler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.