Türkiye’deki Siyasi Kriz Yatırımları Olumsuz Etkiliyor

Rizanur_meral
Tuskon Başkanı Rızanur Meral’in fotoğrafı TUSKON resmi web sitesinden alınmıştır

Tuskon Başkanı Rızanur Meral yaptığı açıklamalarda “Türkiye’de sadece iki projede 2 milyar dolarlık birleşme ve satın alma askıya alındı. Birisi elektrik malzemeleri diğeri madencilik. Sektörde öngörülebilirliğin artmasını bekliyorlar” dedi.

Meral, “Sanayi yatırımlarında şu anda zorunlu olmayanlar bekletiliyor. Özellikle yabancılar Türkiye’ye gelmek için bekliyorlar. Bu Türkiye’ye gelen yabancı sermaye akışını etkiliyor” dedi.

Meral sadece yerel seçimlerin belirsizliği ortadan kaldıramayacağını, bu belirsizliğin en az 1-1.5 yıl daha sürmesini tahmin ettiklerini söyledi.

Şu anda ekonomik olarak bir kriz olmadığını, ancak iç pazarda sıkışma gözlendiğini belirten Meral, “Sektöre ve bölgelere göre değişmekle birlikte geçen yıllara oranla bir düşüş gözlemleniyor” dedi.

Şansın Avrupa’nın toparlanıyor olması olduğunu da söyleyen Meral,  Amerika pazarının da canlanmaya başladığını ve  Mısır’ın darbeden sonra toparlandığını, iç pazardaki kayıpların ihracatla telafi edildiğini  ancak Rusya ve Ukrayna’da hala belirsizliğin ve sıkıntının devam ettiğini ifade etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.