Türkiye’den ABD’ye Sert Açıklama

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Türkiye’ye yönelik yayımladığı son seyahat uyarısına sert şekilde tepki geldi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığının Türkiye’ye yönelik son seyahat uyarısında Türkiye’nin terörle mücadelesine anlamaktan uzakta olmasının, Türk hükümetinin kararlılığını sekteye uğratamayacağı belirtildi.

Açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığının ülkemize yönelik yayımladığı son seyahat uyarısında genel olarak ülkemizin güvenlik koşullarının güçlü olmasına bağlı olumlu değerlendirmelerde bulunulmakla birlikte Doğu ve Güneydoğu bölgemizdeki şehirlerimize yönelik tespit ve değerlendirmeler gerçekleri yansıtmamaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Bir seyahat uyarısının maksat ve mahiyetini aşan ifadeler içeren açıklamanın iyi niyetle kaleme alınmadığı belirtilerek açılamaya şu şekilde devam edildi;

“Söz konusu açıklamada, ülkemizdeki güvenlik ortamını doğru şekilde yansıtmayan iddialar tekrarlanmakta, bir tehdit ve güvenlik açığı olduğu yönünde asılsız unsurlara yer verilmektedir. Türkiye’nin her şehrinde vatandaşlarımız ve ev sahipliği yaptığımız misafirlerimiz huzur ve güven içerisinde yaşamaktadır. Öte yandan, seçilmiş olmak terörü ve terör örgütlerini destekleme özgürlüğüne sahip olmak demek değildir. Ülkemiz terörle etkin şekilde mücadele etmeye kararlıdır. Terörü destekleyenlere karşı hukuki ve meşru zeminde aldığımız tedbirler de ülkemizin bu tehditle kararlı mücadelesinin tezahürüdür.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.