Türkiye’den Kırgızistan’a tıbbi yardım

BİŞKEKBaşbakanlık Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Kırgızistan’a bugün askeri bir uçakla ambulans, ilaç ve tıbbi malzeme gönderdi. Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan’da yaşanan olaylardan etkilenen Kırgız halkının yaralarını sarmak amacıyla Türkiye’nin insani yardım sağlama isteğini Kırgızistan’ın geçici hükümet yetkililerine iletmişti. Bunun üzerine harekete geçen hükümet, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri ve Sağlık bakanlıkları ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) arasında koordinasyon sağlandı ve bugün Genelkurmay Başkanlığına ait bir adet yardım uçağı yerel saat ile 14.15’de Kırgızistan’a geldi.

Tıbbı malzemeyi taşıyan askeri uçağı karşılamak için Kırgızistan geçici Hükümet yetkililerinden hükümet koordinatörü Elmira İbrahimova ve Sağlık Bakanı Damira Niyazaliyeva karşıladı. Bunun yanı sıra Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal, TİKA Bişkek Koordinatörü Dr. Tayfun Atmaca da hazır bulundu.

Sağlık ekipmanların teslim töreninde açıklamada bulunan Kırgız hükümet yetkilisi Elmira İbrahimova, Türk sağlık yardımından dolayı çok memnun olduğunu belirtti. İbrahimova, Kırgızistan şu anda zor günlerin geçirdiğini hatırlatarak, Türkiye elini uzatması kardeşlik ve birliğin simgesi olduğunu belirtti. İbrahimova, “Yapılan sağlık ekipleri ülkedeki hastanelere teslim edilecek ve yarından itibaren işleme başlatılarak.” dedi.

Sağlık Bakanı Damira Niyazaliyeva, Kırgız halkının zor gününde Türk halkının büyük desteği olarak gördüğünü belirterek, özellikle çok acil durumlarda kullanılacak sağlık tıbbi malzemelerin getirtilmesi, hastaların tedavisine en çok gerekli olduğunu işaret etti. “Türkiye ile Kırgızistan iki kardeş devlet ve geçmişi bir olan milletlerdendir.” diyen Kırgız bakan, bu gibi yardımların karşılıksız da kalmayacağını kaydetti.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal ise Türkiye’nin Kırgızistan’da yaşanan son olaylar neticesinde desteğini sağlamak amacıyla bir adet ambulans ve 5 adet büyük ameliyat seti ile çeşitli tıbbı malzemelerden oluşan 10 tonluk sağlık ekibinin geldiğini belirtti. Büyükelçi Akçal, ağır yaralıların tedavisinin ise İstanbul’a götürüldüğünü ve 6 kişinin çeşitli hastanelerinde tedavi gördüğünü belirtti. Akçal, diğer ağır yaralıların da Türkiye’de tedavi edilmesin öngörüldüğünü kaydetti.

Yardım malzemesi olarak bir adet tam donanımlı ambulans ile tıbbi malzeme ve 4 ton ilaç gönderildi. Tıbbı malzemeler arasında 5 adet büyük ameliyat seti bulunuyor. İlaç olarak ise, antibiyotikler, serum, anatoksinler, yerel anestezikler ve kanın pıhtılaşmasını etkileyen ilaçlar bulunuyor.

Yardım malzemesini tesliminde Türkiye adına, TC Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal ve TİKA Bişkek Koordinatörü Dr. Tayfun Atmaca katılırken, Kırgızistan’ın geçici hükümeti adına ise Sağlık Bakanı Damira Niyazalieva ve geçici hükümetin Soysal İşler ve Basın Koordinatörü Elmira İbraimova hazır bulundu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.