Türkiye’den Pakistan’a Giden İlk Yardım Ekibi Yurda Döndü

Getty Images / Daniel Berehulak

İSTANBULSel felaketinin ardından 12 Ağustos’ta Pakistan’ın Novşera kentine giden 4 kişilik Yeryüzü Doktorları acil yardım ekibi, bugün yurda döndü. Türkiye’den bölgeye giden ilk ekip olan Yeryüzü Doktorları ekibi, 2 hafta boyunca Novşera’da sağlık hizmeti sundu. Günde ortalama 100 hastaya poliklinik hizmeti veren Yeryüzü Doktorları, Pir Sabak mevkiinde kurulan sağlık merkezinde hastalara aynı zamanda ilaç ve sıcak yemek dağıtımı da yaptı.

Yeryüzü Doktorları’ndan yapılan açıklamaya göre, yardım ekibindeki Dr. Kadir Keklik, Pakistan’da dizanteri hastalığına yakalanmasına rağmen hasta bakmaya devam etti.

Bölgede halen Yeryüzü Doktorları Pakistan temsilciliğinin görevlileri ve İngiltere’de bulunan Yeryüzü Doktorları Genel Merkezi’nden giden gönüllüler sağlık hizmeti vermeye devam ediyor.Yeryüzü Doktorları, Türkiye’den bölgeye göndereceği ikinci ekip için çalışmalarını sürdürüyor.

Yeryüzü Doktorları ekiplerinin raporlarına ve BM’nin verdiği bilgilere göre, Pakistan’da selden etkilenen insan sayısı 17,2 milyonu buldu. 1.2 milyon ev kullanılamaz hale geldi. 6 milyon insan ise barınma ve gıda yardımına muhtaç durumda. 100 binlerce insan ise halen sel sularının yükseldiği yerlerde kurtarılmayı bekliyor. 800 bin insana ancak havayoluyla ulaşılabiliyor ve bu insanlara ulaşmak için bölgede yeterli helikopter bulunmuyor.

Şu ana kadar sadece 2 milyon insana gıda yardımı yapılabildi. 29 Temmuz’dan bu yana, bütün yardım kuruluşlarınca, toplam 3,2 milyon insan tedavi edildi, 26 milyon insana ilaç dağıtıldı. Sel sularının yükseldiği bölgelerde 400 sağlık kuruluşu kullanılamaz hale geldi, buralarda sağlık altyapısı çökmüş durumda.

SINIRA YAKIN BÖLGELERDE YARDIM ÇALIŞMALARI RİSKLİ

Pakistan hükümeti tarafından uluslararası yardım kuruluşu çalışanlarına güvenlik uyarısı yapılıyor. Özellikle Taliban’la çatışmaların olduğu sınıra yakın bölgelerde yardım çalışanları için güvenlik riski bulunuyor. Selin etkilediği bölgede 6-35 ay arası 1 milyon bebeğin, 960 bin hamile ve emzikli kadının bulunduğu tahmin ediliyor. Bu hamile kadınlar ve bebeklerin beslenme ihtiyaçlarının acilen giderilmesi gerekiyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.