Türkiye’den Somali’ye Terörle Mücadeleye Destek

Fotoğraf:İHA

Türkiye, Mogadişu’da Eşşebab militanlarına karşı savaşacak 500 askere eğitim verecek bir askeri üs açacak.

Nisan ayında açılacak askeri üs için Türkiye’nin 500 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığı kaydedildi. Mogadişu’da Birleşik Arap Emirliklerinin de bir askeri üs yapmak istediği bunun için geçen Şubat ayında Somali parlamentosundan onay aldığı kaydedildi.

Somali’de bulunan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Farmacu ile görüşmesi sırasında, Türkiye’nin Somali’nin en büyük yardımcısı olmaya devam edeceğini söyledi. Kaynak, Türkiye’nin Somali’ye en az 170 ton gıda yardımı yaptığını ve 11 bin ton daha gıda yardımı yapacağını aktardı.

Mogadişu Belediye Başkanı Yusuf Cemali, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ile görüşmesi sırasında şehrin güvenlik ve altı yapısının geliştirilmesi için Mogadişu’nun yabancı yatırıma hazır olduğunu söyledi. Cemali, konuşmasında Somali’ye yatırım için teşviklerin yanı sıra şirket kuruluşlarını da kolaylaştıracaklarını söyledi. Cemali, Moğadişu’nun 5 yıl öncesine göre çok güvenilir bir yer olduğunu söyledi. Yusuf Cemali, istihdamı artırmaya çalıştıklarını ve yol yapımı için yatırım teşvikleri uyguladıklarını, özellikle oteller, süpermarketler, hastaneler ve üniversiteler açılması için teşvik paketleri hazırladıklarını sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.