Türkiye’nin 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Tutuklandı

Türkiye’nin 26.  Genelkurmay  Başkanı    emekli orgeneral  İlker  Başbuğ,  Özel  Yetkili  İstanbul  Başsavcıvekilliğince  başlatılan soruşturma kapsamında  dün akşam tutuklandı.  İstanbul’daki  Beşiktaş  adliyesine getirilen Başbuğ Genel Kurmay tarafından kurulduğu öne sürülen İnternet Andıcı  davasında ‘terör örgütü kurmak ve yönetmek’ suçuyla  sorgulanan Başbuğ , savcı  Cihan kansıza 7 saat boyunca ifade verdi. Başbuğ sorgu sonrası TCK’nın  314/1. Maddesine göre ‘terör örgütü yöneticisi olmak’  ile 321/1 maddesine göre de ‘ cebir ve şiddet kullanarak  hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamasıyla tutuklanma istemiyle Nöbetçi 12. ağır ceza  mahkemesine sevkedildi.

İlker Başbuğ  Mahkemede verdiği ifadede şunları söyledi:

 

Bu suçu reddediyorum. Bu suçlamayla itham edilen kişi, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 26. Genelkurmay başkanıdır. Bunu tarihe not olarak düşmekte yarar görüyorum… Ben Genelkurmay Başkanı olarak TSK’nın komutanıyım ki bu TSK, dünyanın sayılı en güçlü ordularından biridir. Böyle bir orduya komuta eden birisinin, silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanmasına gerçekten trajikomik diyebiliriz. Ben 2002 yılı 30 Ağustosun da orgeneralliğe terfi ettim ve 2003 Ağustosu itibariyle Genelkurmay İkinci Başkanlığı görevine atandım. Bu görevi yaptığım 2003-2005 yılları arasında çeşitli vesilelerle sayın Cumhurabaşkanı ve gerekirse sayın Başbakan ile çalışmalarımız oldu. Yine bu siyasi iktidar tarafından 2006 yılında Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandım. Yine şu andaki hükümetimiz tarafından, 2008-2010 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı görevine getirildim.”

“Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan’la ve MGK üyesi olarak bu hükümetin bakanlarıyla birlikte çalıştık. Şimdi elbette devletimizin istihbarat olanakları ve imkanları var. Bu kadar sene siyasi otoritenin en büyük makamlarıyla beraber çalışıyoruz ve benim o dönemlerde silahlı bir terör örgütü kurmam ve yönetmem tespit edilmemiştir ki bu üzerinde durulması gereken bir nokta. Tespit edilmiş ve bu görevde tutulmuşsam bu da ayrı bir nokta. Bu suçlamayla emekli olduktan 1.5 sene sonra karşı karşıya kaldım. Çünkü üzücü ve anlaşılması zor olan, eğer ki benim bu faaliyetleri aktif görevim esnasında yaptığım iddia ediliyorsa ve bu faaliyetlerim o zaman devletin yetkili makamlarınca anlaşılmamışsa bunu da anlamak mümkün değildir.”

“Netice olarak, böyle bir idddiayı duymak, işitmek; silahlı kuvetler bünyesinde ülkeye ve devlete şerefiyle görev yapmış bir general olarak onuruma dokunmaktadır. Bir Genelkurmay Başkanının silahlı terör örgütü kurmakla suçlanması; bu bana verilecek en büyük cezadır. Bunun bu şekilde söylenmesi bile bana verilecek en büyük cezadır, daha büyüğünün olacağını düşünmüyorum. Taktir mahkemenizindir, bizler gelip geçiciyiz ancak sizler tarihe not düşeceksiniz

 

Emekli orgeneral İlker Başbuğ’un avukatı İlker Sezer tutukluğa itiraz edeceklerini söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.