Türkiye’ye Yaptırım İddiası

AB Dışişleri Bakanları Konseyi (FAC), pazartesi günü, Brüksel’de Türkiye’nin de masaya yatırıldığı toplantıda bir araya geldi.

Ayasofya’nın ibadete açılması sonrasında Avrupa Birliği’nin dün Ankara’yı kınaması sonrasında Yunanistan’dan kritik bir iddia geldi.

AB Dışişleri Bakanları’nın toplantısında dün gece Ayasofya’nın müze statüsünden çıkarılarak camiye dönüştürülmesi kararına kınama gelirken Yunan basından farklı bir iddia ortaya atıldı.

Yunan basınında konuşulan iddialara göre, AB, Türkiye’nin AB’ye giriş görüşmelerinin ve fonların askıya alınmasının da aralarında olduğu bazı yaptırımları görüşüyor. 

Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini’nin İngilizce edisyonuna konuşan kaynaklar “Türkiye ile AB bloğu arasında yapılan Gümrük Birliği Anlaşması’nın da geri çekilmesi gündemde” yorumunu yaptı.

AB Ülkeleri Bölünmüş Durumda

AB ülkeleri, Türkiye’nin Libya’daki rolü ve Kıbrıs açıklarındaki doğal gaz arama faaliyetleri ile ilgili yaptırım konusundaYunanistan ve Kıbrıs yaptırım talep ederken Almanya ile İtalya uzlaşı yolundan ilerlenmesini istiyor.

Ankara Ayasofya’yı camiye çevirme kararı alırken Türkiye’ye yönelik yaptırımların gündeme getirildiği bu toplantının ardından Brüksel merkezli CEPS düşünce kuruluşunda araştırmacı olan Loes Debuysere yorumda bulundu.

 Debuysere, “Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkileri ‘stratejik partner’ düzeyinden artık daha çok ‘stratejik rakip’ konumuna geçti. Son yıllarda taraflar arasında neredeyse bütün konularda anlaşmazlık var (göç, S-400, cezaevinde bulunan gazeteciler, sivil toplum örgütleri, Suriye’de Kürtlere karşı atılan adımlar, AB üyelik müzakereleri vs.” şeklinde konuştu.

Debuysere, “Avrupa Birliği ülkeleri Türkiye ile neler yapılacağı konusunda bölünmüş durumda. Yunanistan ve Kıbrıs Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını istiyor. Son haftalarda Fransa ile Türkiye arasında ilişkiler iyice gerildi. Ancak birçok Türk vatandaşın yaşadığı Almanya ve İtalya’nın ise ‘uzlaşma’ yolunu seçtiği görülüyor.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell toplantının hemen ardından düzenlenen basın toplantısında ‘bizler tansiyonun düşürülmesinden yanayız, Türkiye’ye diyalog çağrısı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Henüz belirlenmeyen yaptırımların Türkiye’nin, AB ülkelerinin haklarını ihlal etmesi halinde hayata geçirilebileceği belirtildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.