Türkiye’ye Yaptırım mı Uygulanıyor?

Reuters haber ajansı, üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı habere göre ABD’nin S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulamasını beklemediğini açıkladı.

Washington’da gazetecilere açıklamada bulunan üst düzey bir Türk yetkili, “Beklentim şu ki (yaptırımlar) yürürlüğe sokulmayacak.”

Yetkili, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ankara’nın pozisyonuna yönelik anlayışının arttığını öne sürdü ve Türkiye’nin S-400’leri nasıl satın almak zorunda kaldığı ile ilgili bütün hikayeyi anladığını söyledi.

Yetkili, yaptırımların uygulanmasının Ankara ile Washington arasında ticaretin 100 milyar dolara çıkarılması yolundaki son anlaşma ile de çelişeceğine dikkat çekti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnüchin, Trump Yönetimi’nin Türkiye ile ilgili yaptırımları yürürlüğe sokmayı masaya yatırdığını fakat henüz kararnı verilmediğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almaya selefi Barack Obama döneminde mecbur bırakıldığını defalarca ifade etmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.