Türkler iş garantisi için, Danimarkalılar ‘bedava bira’ için grev yapıyor

KOPENHAGHaftalarca Türkiye gündemini meşgul eden ‘Tekel eylemi’nin bir benzeri de Danimarka’da yaşanıyor. Ancak arada önemli bir fark var; Türkiye’de Tekel işçileri daha iyi hayat şartları ve iş garantisi için eylem yaparken Danimarka merkezli bira üreticisi Carlsberg’in çalışanları bedava bira için mücadele veriyor. Dün sabah bir grev başlatan Carsberg çalışanları, günlük sınırsız bira içme haklarını iptal ettiği için fabrika yönetimine ateş püskürüyor.
Türkiye’de üretilen Tuborg birasının da sahibi olan Danimarka merkezli alkollü içecek üreticisi Carlsberg önceki gün çalışanların iş esnasındaki içki tüketimine dair yeni kurallar getirdi. Bu kurallara göre işçilerin öğle yemeği hariç mesai saatleri içerisinde bira içmesi yasak. Yıllardır çalışırken bedava bira içmeyi adet edinmiş yaklaşık 800 işçi ise bu yasağı protesto etmek için dün greve başladı. Carlsberg firmasının sözcüsü Jens Bekke grevi doğruladı. Bugüne kadar işçilere bu konuda herhangi bir sınırlama getirilmediğini söyleyen Bekke, “Sarhoş olmadıkları sürece diledikleri kadar içebiliyorlardı. Artık öğle yemeği hariç iş esnasında içmeleri yasaklandı.” dedi.

YENİ KURALLAR ŞOFÖRLER İÇİN GEÇERLİ DEĞİL
Yeni kurallar fabrika içerisinde çalışmayan kamyon şoförleri için geçerli değil. Şoförler kamyonlar yüklenirken kantine gidip 3 bardak birayı ücretsiz olarak içebilecek. Fabrika içerisinde çalışan işçiler de şoförlere tanınan ayrıcalığın kendilerine de tanınmasını istiyor.

DOKTORLAR: “MESAİ SAATLERİNDE İÇMEK ÇOK SAÇMA”
Son iki gündür Danimarka gündemini meşgul eden bira grevi Danimarkalı doktorlarında gündeminde. Mesai saatlerinde içki içmenin çok saçma olduğunu savunan doktorlar, Carlsberg’in içki yasağından yana tavır alıyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Danimarka’nın tanınmış doktorlarından Claus Hyldahl “Alkolün onca olumsuz etkisi varken böyle bir konunun konuşuluyor olması bile çok saçma.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.