Türkmen Lider Berdimuhamedov, Kerimov’un Ardından Medvedev’i Ağırlıyor

AŞKABATÖzbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’u 19-20 Ekim günlerinde konuk eden Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, bugün Hazar’ın kıyısındaki Türkmenbaşı kentinde Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’i ağırlayacak. Türkmenistan’da 21-22 Ekim günlerinde bir çalışma ziyaretinde bulunacak olan Rus lider Medvedev, Türkmen mevkidaşı Berdimuhamedov ile başta enerji olmak üzere iki ülke arasındaki işbirliği alanlarını çeşitli yönleriyle ele alacak. Taraflar ayrıca, Afganistan ve Orta Asya’daki son gelişmeler hakkında görüş alış-verişinde bulunacak.

Rusya Devlet Başkanlığı basın merkezinden yapılan açıklamaya göre, Medvedev 2008 yılından bu yana Türkmenistan’a dördüncü ziyaretini gerçekleştiriyor. Daha önce Eylül 2008’de Türkmenistan’a gelen Medvedev, 2009 yılında hem Eylül hem de Aralık aylarında bu ülkeyi ziyaret etmişti.

Basın açıklamasında, iki ülke liderleri arasındaki yapıcı işbirliğinin ilişkilerin daha da geliştirilmesine imkan sağladığı kaydedildi. Berdimuhamedov ile Medvedev’in arasında yapılacak görüşmelerde, enerji, tarım, ulaşım ve iletişim sektörlerindeki işbirliği ilişkileri yanı sıra üretim kooperatiflerinin geliştirilmesi ve yeni makine ürünlerinin temin edilmesi gibi konular masaya yatırılacak.

Görüşmelerde, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere de büyük önem verilecek. 2009 yılında ülkeler arasındaki dış ticaret hacmi doğalgaz ihracatı dışında 1 milyar doları geçti. Türkmenistan’da 138 Rus sermayeli şirket faaliyet gösteriyor. Rus şirketlerinin katılımıyla Türkmenistan’da 1 milyar dolar değerinde 124 ortak proje hayata geçiriliyor. Stroytransgaz, İtera, Kamaz, MTC GSM operatörü gibi Rus şirketleri başarılı faaliyet gösteriyor.

Hükümetler arası ekonomik komisyon toplantısı da ülkeler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine önemli katkı sağlıyor. Bu yıl Kasım ayında hükümetler arası ekonomik komisyonunun 5. dönem toplantısının Aşkabat’ta yapılması bekleniyor.

Berdimuhamedov ile Medvedev, arasındaki görüşmelerde enerji alanındaki işbirliğinin de ön plana çıkması öngörülüyor. Bugüne kadar Türkmenistan’ın enerji alanındaki en önemli ortağı olan Rusya, bu işbirliği daha da geliştirerek devam ettirmek istiyor. 16 Ekim tarihinde Rusya’nın İtera şirketine bağlı MRK-Inziniring şirketi, Türkmenistan’ın Karakum çölünde doğal gaz boru hattı inşa etti. Merkez Karakum-Yılanlı doğalgaz kompresör istasyonu aralığında inşa edilen boru hattın uzunluğu 200 kilometre ve doğalgaz taşıma kapasitesi yıllık 3 milyar metreküp. Daha sonra hattın kapasitesinin 5 milyar metreküpe kadar arttırılması hedefleniyor. Projenin toplam maliyeti 176,5 milyon dolar. Bu hattın Rusya’ya gaz sevkiyatının arttırılmasına önemli ölçüde katkı sağlayacağını kaydediliyor.

Türkmen ve Rus lider ayrıca, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) çerçevesinde işbirliği ilişkilerini değerlendirecek.

Dün Türkmenistan’ın kuzeyindeki Daşoğuz kentinde Özbek lider Kerimov ile Türkmen-Özbek dostluk festivali etkinliklerine katılan Berdimuhamedov, Daşoğuz’dan Türkmenbaşı kentine geçti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.