Türkmenistan, 1948 Depreminde Ölen 176 bin Vatandaşını Andı

TÜRKMENİSTAN/AŞKABAT

AŞKABAT– Türkmenistan’da, 1948 yılında meydana gelen şiddetli depremde hayatını kaybeden 176 bin kişi düzenlenen törenle anıldı. Ülkede ‘Matem Günü’ dolaysıyla bir gün tatil edilirken, bayraklar yarıya indirildi.

Başkent Aşkabat’tan 15 km uzaklıktaki Kıpçak Köyü’nde düzenlenen anma törenine, depremde dedesi Berdimuhammed Annayev’i kaybeden Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile birlikte binlerce Türkmen vatandaşı katıldı. Törende, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Hüseyin Avni Bıçaklı ve Türk işadamları da hazır bulundu.

Berdimuhamedov, Kıpçak köyündeki Orta Asya’nın en büyük camisi olan Ruhi Mescit’deki merhum Saparmurat Türkmenbaşı’nın aile mezarlığına çiçek koydu. Berdimuhamedov’un ardından törene katılan devler erkanı, bakanlar, yabancı misyon şefleri de anıta çiçek bıraktı.

Ardından toplu mevlit yemeği verildi. Yemek öncesi konuşma yapan Berdimuhamedov, her yıl 6 Ekim ‘Matem Günü’nde 1948 depreminde hayatını kaybedenlerin anıldığını hatırlattı. Berdimuhamedov, “Her geçen yıl, bizi 1948 depreminden biraz daha uzaklaştırıyor. Ancak, o şiddetli depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı şükranla anıyoruz. 1948 yılında Türkmenistan’da dünyanın en şiddetli depremlerinin biri yaşandı. 198 bin nüfuslu Aşkabat’ta 176 bin kişi vefat etti. Deprem Aşkabat’ın 50 kilometre yakınlarındaki 40 köyde hissedilerek, büyük zarara yol açtı.” dedi.

Eski SSCB devletlerinden Türkmenistan’a çeşitli yardımların gönderildiğini kaydeden Berdimuhamedov, 30 bin kişinin Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’a tahliye edildiğini, binden fazla doktorun depremzedelere yardım etmek için geldiğini dile getirdi. Türkmen lider, yurtdışından gıda ve diğer acil yardımın da sağlandığını belirtti.

Berdimuahemedov, 62 yıl önce yerle bir olan Aşkabat’ın bugün dünyanın modern kentlerinin biri olduğuna dikkat çekti. Aşkabat’ın çehresinin çok değiştiğini belirten Berdimuhamedov, başkentte dev binaların inşa edildiğini sözlerine ekledi.

1948 yılında 15 ila 20 saniye süren ve Richter ölçeğine göre 10 şiddetindeki depremde Aşkabat şehri yerle bir olmuştu. Depremde ölenler arasında ülkenin kurucu lideri merhum Saparmurat Türkmenbaşı’nın annesi ve iki kardeşi de vardı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.