Türkmenistan-Özbekistan Arasında Kültürel Yakınlaşma

AŞKABATSon yıllarda Türkmenistan ile Özbekistan arasında siyasi ve ekonomik ilişkileri yanı sıra kültürel ilişkiler de güçlendiriliyor. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un teklifi ile iki ülke sınırındaki Daşoğuz vilayetinde düzenlenen Türkmen-Özbek Dostluk Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

İki ülke arasında ilk defa gerçekleşen etkinliğe, Gurbanguli Berdimuhamedov ile İslam Kerimov da katıldı. İki ülke halk danslarının ilgiyle izlendiği festivalde, Türkmen lider Berdimuhamedov Özbek mevkidaşı Kerimov’a dünyada benzeri az bulunan Ahal-Teke atının Gayrat’ cinsinden bir at hediye etti. Türkmen liderinin hediyesinden çok memnun kaldığını belirten Kerimov, kendisine teşekkür etti.

18 Ekim’de başlayan dostluk festivali, iki ülke liderlerinin katılımıyla coşkulu bir havada kutlandı. 19 Ekim’de Türkmenistan’a gelen Kerimov, ziyaretinin ikinci gününde söz konusu festivale katıldı.

Daşoğuz’daki Saparmurat Türkmenbaşı parkında açık havada yapılan etkinliğe katılan Berdimuhamedov ile Kerimov, Türkmenistan’da üretilen ürünlerin sergisini de gezdi. İki lider, çeşitli halk oyunları ve yarışmaları birlikte izledi. Liderler, parkta kendileri için ayrılan Türkmen çadırında öğle yemeği yediler.

İki ülke kültürünün yansıtıldığı parkta, Türkmen çadırları ve salançaklar kuruldu. Çeşitli halk oyunları gösterileri izlendi. Türkmen çadırlarında konuklara öğle yemeği verildi.

Daha sonra festival kapsamında Daşoğuz’daki Ruhiyet Köşkü’nde ise iki ülke sanatçılarının iştirak ettiği görkemli dostluk konseri verildi. Sahne alan sanatçı ve gruplar kardeş iki ülke dostluğunu pekiştiren parçalar seslendirdi.

KERİMOV: “BERDİMUHAMEDOV BENİ MEST ETTİ”

Konser öncesinde konuşan Özbek lider, Berdimuhamedov’a övgüler yağdırdı. Berdimuhamedov’u daha önce de tanıdığını kaydeden Kerimov, bu defa kendisini mest ettiğini dile getirdi. Festivalin yapılması yönündeki teklifin de Berdimuhamedov’dan geldiğini belirten Kerimov, bu etkinliğinin ülkeler arasındaki kültürel bağların güçlendirilmesine önemli katkı sağladığını ifade etti. Kerimov, “Dostluk festivali bu bir sanat bayramıdır. Festivalde Türkmenlere Özbeklerin, Özbeklere ise Türkmenlerin kültürü yansıtıldı.” ifadesini kullandı.

“DOSTLUK FESTİVALİ İYİ KOMŞULUĞUN SEMBOLÜ”

Kültür programında konuşan Berdimuhamedov ise Türkmenistan ile Özbekistan halkları arasındaki kültür ve tarihi yakınlığın yeni dönemde daha da pekiştiğini kaydetti. Berdimuhamedov, dostluk festivalinin sadece bir kültür etkinliği olmadığını, bunun iyi komşuluğun, yapıcı işbirliğin ve karşılıklı saygının sembolü olduğunu belirtti. Türkmen lider, gelecekte de Türkmen-Özbek dostluk ilişkilerin güçlenerek gelişeceğine inandığını söyledi.

Kerimov’u ülkesine yolcu eden Berdimuhamedov, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’i ağırlamak için Türkmenbaşı kentine geçti.

Türkmen-Özbek festivaline, yaklaşık 500 kişiden oluşan sanatçı ve folklor ekipleri katıldı. Etkinliklere, Azerbaycan, Kırgızistan ve İran’dan da sanatçılar konuk olarak davet edildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.