Türkmenistan’da 1 milyon 50 Bin Ton Pamuk Hasadı Toplandı

Orta Asya’nın doğalgaz zengini Türkmenistan, birkaç günden bağımsızlığın 19. yıldönümünü kutlamaya, diğer yandan da pamuk hasadına hazırlanıyor. Ülkede “beyaz altın” olarak da bilinen pamuk rekoltesinin hedeflenen miktarına ulaşılmasının mutluluğu yaşanıyor.
Türkmenistan genelinde bu yıl 1 milyon 50 bin ton pamuk üretildi. Ülkede en yaygın tarım ürünü olarak bilinen Türkmen pamuğu, yabancı ülkeler tarafından büyük rağbet görüyor.
Türkmenistan topraklarının büyük bir kısmına pamuk ekiliyor. Bu yıl 550 bin hektar alandan 1 milyon ton pamuk üretildi. Ülkede her çeşit pamuk üretiliyor.
Türkmenistan’da bütün vilayetler pamuk toplamada öncü rol oynadı. Pamuk toplama çalışmalarının daha devam edeceği Türkmenistan’da tekstil sektörü ekonominin lokomotifi olarak görülüyor.
Bağımsızlığın ilk yıllarında üretilen pamuğun yüzde 5’i işlenebilirken, tamamına yakınını Türk şirketlerin kurduğu fabrikalar sayesinde, bu oran bugün yüzde 50’nin üzerine çıktı. Son yıllarda, “Made in Türkmenistan” markalı tekstil ürünleri Avrupa ve Amerika pazarlarında satılıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.