Türkmenistan’da Çöller Yeşillenecek

AŞKABAT– Topraklarının büyük bir bölümü çöl olan Türkmenistan, yeşillendirmeye büyük önem veriyor. Ülkede başlatılan ‘Gök kuşak’ projesi çerçevesinde her yıl milyonlarca fidan dikme kararı alındı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, yeşillendirme kampanyasının yeni dönemine start verdi. Bu yıl, güz döneminde ülke genelinde yaklaşık 2 milyon fidan dikilecek. Güz dönemindeki fidan dikme kampanyası Kasım ayının sonuna kadar devam edecek.

Bu yılki toplu fidan dikme töreni, Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde yapıldı. Törene, Türkmen lider Berdimuhamedov, kabine üyeleri, yabancı misyon şefleri, işadamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Berdimuhamedov, makam aracıyla tören alanına geldi. Berdimuhamedov’dan sonra kabine üyeleri, elçiler ve diğer konuklar ellerine kürek alarak, fidan diktiler. Türkmen liderine fidan dikme işinde çocuklar eşlik etti.

Hazar Denizi kıyısındaki dev turizm projesi olan Avaza turzim bölgesi için 5 bin hektar alan ayrıldı. Bunun 1700’ün hektarında turistik tesisler inşa edilecek. 2 bin hektarı milli orman, geriye kalan bin 300 hektarı yeşil alan yapılacak.

Türkmen liderinin yeşillendirme kampanyasını başlattığı gün, ülke genelinde 324 bin fidan dikildi. Fidanların önemli kısmı, başkent Aşkabat ve 50 kilometre çevresindeki alanda dikilecek.

Çevre güvenliğine büyük önem veren Türkmenistan çölün ortasına iklimi değiştirecek göl inşa etmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.