Türkiye’nin İlk Engelli Daire Başkanlığı’ndan Dünya Beyaz Baston Günü Kutlaması

Serdar Tanrıverdi
Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelli Daire Başkanı Serdar Tanrıverdi ve İşitme Engelliler Çevirmeni Metin Ünsel

15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü, Mersin’de , Türkiye’de belediyeler nezdinde ilk engelliler daire başkanlığı olan Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığının düzenlediği yemekle kutlandı. Orkide Restaurant’ta düzenlenen yemeğe  Engelliler Daire Başkanı Serdar Tanrıverdi, Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Dursun Arslan, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Celal Taş, Engelliler Şube Müdürü Manolya Karaoğlan ve Meclis Üyesi Levent Dölek ile birlikte davet edilen çeşitli STK temsilcileri katıldı.

Kutlamada ilk  konuşmayı Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Dursun Arslan yaptı ve tüm engelli temsilcilerini Kent Konseyi’ndeki Engelliler Meclisine katılmaya davet etti. Arslan’ın konuşmasının ardından söz olan Engelliler Daire Başkanı Serdar Tanrıverdi ise, Türkiye’de kurulan ilk Engelliler Daire Başkanlığı oldukllarını ve engellilerim yaşam standartlarını yükseltmek için gece gündüz çalıştıklarını ifade etti ve tüm engelliler ile ‘Engelsiz Mersin’ olarak beraber çalışmak istediklerini söyledi. Son sözü ise Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Celal Taş aldı ve Mersin Bütükşehir Belediyesi olarak engelliler için çok büyük gayretler içerisinde olduklarını ve Mersin’I en kısa zamanda engelsiz bir şehir haline getireceklerini ifade etti.  Konuşmaların ardından Engelliler Şube Müdürü Manoyla Karaoğlan, daire başkanlığının gerçekleştirmek için çalıştığı projelerden bahsetti.

Görme engellilerden şikayet

Yemekten sonra yapılan soru cevap kısmında ise Kalp Gözüyle Görenler Derneği Başkanı Ahmet Remzi İnan, görme engelliler için otobüsleri kullanmanın çok zor olduğunu ve duraklarda her hangi bir sesli yanıt sisteminin olmamasında dolayı ve şoförlerin de duraklarda bekleyen görme engelli vatandaşlara dikkat göstermemelerinden dolayı saatlerce duraklarda beklediklerini söyledi. Aynı zamanda bir dernek üyesi de, şoförlerin otobüs içerisindeki anonsları kapattıklarını bu yüzden sürekli diğer yolculardan yardım istemek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Engelli Şube Müdürü Karaoğlan ise yaklaşık 500 otobüs şoförüne engelliler konusunda eğitim verdiklerini ve şoförleri eğitmeye devam ettiklerini ama hala eksiklikler olduğunu ve bunların giderilmesi için çalıştıklarını belirtti. Bu tür şikayetler için de kendilerine ulaşılmasını isteyen Karaoğlan, şikayet durumunda gereken her şeyin yapılacağını ifade etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.