TÜSİAD Başekonomisti: Merkez Bankası’nın Enflasyon Tahmini Gerçekleşmeyecek

Fotoğraf: Pixaabay-geralt

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmininin gerçekleşmeyeceğini ifade eden TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok-Altınsaç, “Yılbaşından beri fiyat artışları beklenenden çok daha şiddetli” dedi.

Koç Üniversitesi ve TÜSİAD ortaklığı ile oluşturulan Ekonomik Araştırma Forumu (EAF) tarafından “2024 yılında Türkiye Ekonomisi” konferansında konuşan TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmininin gerçekleşmeyeceğini ifade etti. Yılbaşından beri fiyat artışlarının beklenenden çok daha şiddetli seyrettiğini itiraf eden Öztok-Altınsaç, yüksek fiyat artışlarından “şiddetli iç talebi” sorumlu tuttu. Öztok-Altınsaç, Türkiye’nin geldiği noktada sadece para politikası ile enflasyonu çözmenin olası olmadığını da savundu.


“Mevcut kayıplar göz göre göre yaşandı” diyen Altınsaç, bu süreçte kayıpları tersine çevirecek birtakım fırsatlar elde edildiğini, ancak bu fırsatın doğru kullanılamadığına vurgu yaptı.

Ancak geçen yılın ikinci yarısından itibaren uygulanan politikalarda bir U dönüşü olduğunu, bu U dönüşünün etkisiyle Türkiye’nin CDS’lerinin 300 puanın altına indiğini anımsatan Altınsaç, enflasyonda Merkez Bankası tahmininin gerçekleşmeyeceğini dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası’nın tahmini gerçekleşmeyecek, çünkü içeride talep hâlâ çok şiddetli. Görüyoruz ki ocak ayında aralık ayında göre daha yüksek bir talep var. Servis enflasyonunda yaşadığımız hareketlilik maalesef iç talebin Merkez Bankası’nın hesapladığında daha güçlü olduğunu ve olacağını gösteriyor. Bu noktada sadece Merkez Bankası’nın politikaları yeterli değil. Maliye politikalarının buna daha fazla destek vermesi gerekiyor. Bana kalırsa geçen yılın temmuz ve ağustos ayları kaybedildi. Zira daha güçlü bir faiz artışı olmalıydı.

Ancak biz bunu kademeli yaptık, faiz artışını kademeli yapınca da risk alıyorsunuz. Yön doğru ama eksikler mevcut. Daha derin ve detaylı politikalara ihtiyaç var. Reel sektöre baktığımızda son sanayide son 10 yıldır bir verimlilik artışı yok. Dolayısıyla esas konu TL’nin seviyesi değil. İsterseniz kuru 45 TL yapın verimlilik yoksa başarılı olamazsanız, bir süre sonra yine sarmala girersiniz.” dedi.

https://x.com/GizemAltinsac/status/1761440783733858450?s=20

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.