Tutuklu Milletvekillerinin de Tahliye Sevinci Yaşamaları Gerekli

İsa Gök, ”bazı milletvekillerinin halen tutuklu olmasının, Meclisin onlara sahip çıkmamasından kaynaklandığını” öne sürdü.

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, ”şike cezalarını indiren kanunun”, ikinci kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulmasının ardından Metris cezaevinde tahliye sevinci yaşandığını belirterek, ”Metris’in önünde tahliye olanların sevincini, tutuklu milletvekillerinin de onlara oy verenlerin de yaşaması gerekiyor” dedi.

İsa Gök, ”bazı milletvekillerinin halen tutuklu olmasının, Meclisin onlara sahip çıkmamasından kaynaklandığını” öne sürdü.

İktidarın, tutuklu milletvekilleri konusunda üzerine düşeni yapmadığını da ileri sürene Gök, şöyle devam etti:

”Hükümet, bu konuya yüreğini kapatmış durumda. Peki muhalefet ne yapıyor- Kendi partim dahil 3 muhalefet partisinin 8 milletvekili içeride. Bu durum, bu ülkenin ayıbı olarak dünya kamuoyunda konuşuluyor. Bu ne yaman çelişkidir- Meclis bu yapıyla bu işi çözemez. Adalet Bakanı’nın bu konudaki beyanları bir gün yüzüne tokat gibi inecektir. Asıl olan özgürlüktür, asıl olan tutuksuz yargılanmaktır.”

”Silivri’ye duruşmayı aldırmak, orada duruşmaya çıkmak ayrı bir kariyer makamı haline geldi” diyen Gök, Silivri’de mahkeme düzenleme yanlışının bir an önce düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Gök, ”Bundan sonra tüm özel yetkili mahkemeler Silivriler mi yaratacak-” sorusunu yöneltti.

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, bir gazetecinin, ”Siz bu tip toplantıları gruptan habersiz yapıyorsunuz. Geçenlerde Genel Başkanınız Kılıçdaroğlu’nun basın toplantılarının habersiz yapılmamasına ilişkin bir açıklaması olmuştu. Nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna, ”Benim savunduğum her şey parti politikasıdır, tüzüğüdür. Ben parti içi demokrasiye inanırım. Parti içi diktaya, hiçbir partinin hiçbir milletvekili izin vermez, diye cevaplayan İsa Gök, altını çizerek söylüyorum, bunları kendi partime yönelik söylemiyorum, diyerek bu konudaki görüşünü vurguladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.