Twitter, Trump’ın Hesabını Platformundan Kaldırdı

Başkan Donald Trump, 7 Ocak 2020’de Twitter’da yayınladığı videoda konuşurken.
(Ekran görüntüsü / @ realDonaldTrump)

Twitter, Başkan Donald Trump’ın hesabını sosyal platformundan kaldırdı ve son Twitter paylaşımlarının “Şiddetin Yüceltilmesi Politikasını ihlal ettiğini” söyledi.

Twitter açıklamasında, “@realDonaldTrump hesabından gelen son Tweetlerin ve içeriklerinin – özellikle Twitter’da ve dışında nasıl alındığı ve yorumlandığı – yakından incelendikten sonra, daha fazla şiddet kışkırtma riski olması nedeniyle hesabı kalıcı olarak askıya aldık.” dedi.

“Bu haftaki korkunç olaylar bağlamında, Twitter Kurallarının ek ihlallerinin potansiyel olarak tam da bu eylem planına yol açacağını açıkça belirtmiştik. Kamu yararı çerçevemiz, halkın seçilmiş yetkililerden ve dünya liderlerinden doğrudan haber almasını sağlamak için mevcuttur. Halkın açıkta hesap verme yetkisine sahip olduğu ilkesi üzerine kurulmuştur. Ancak, yıllar öncesine giderken, bu hesapların tamamen kurallarımızın üstünde olmadığını ve diğer şeylerin yanı sıra Twitter’ı şiddeti teşvik etmek için kullanamayacağını açıkça belirttik. Politikalarımız ve bunların uygulanması konusunda şeffaf olmaya devam edeceğiz.”

Twitter, Başkanın en son gönderilerinden ikisini eyleminin gerekçesi olarak gösterdi.

İlk gönderi şöyleydi: “Bana, ÖNCE AMERİKA’ya oy veren ve AMERİKA’YI YENİDEN BÜYÜK YAPAN 75.000.000 müthiş Amerikan Vatansever, gelecekte çoktan DEV SES’e sahip olacak. Hiçbir şekilde, formda veya biçimde saygısızlık veya haksız muamele görmeyeceklerdir!!! “

Daha sonra Başkan, “soran herkese, 20 Ocak’taki yemin törenine gitmeyeceğim” dedi. Bu, Trump’ın hesabı platformdan kaldırılmadan önceki son Twitter gönderisiydi.

Twitter, iki gönderinin “Şiddeti Yüceltme Politikasını” ihlal ettiğini söyledi. Sosyal medya devine göre politika, “başkalarına şiddet içeren eylemleri tekrarlama konusunda ilham verebilecek şiddetin yüceltilmesini önlemeyi” hedefliyor.

Değerlendirme sonucu Twitter, Trump’ın son iki Twitter gönderisinin “insanları 6 Ocak 2021’de ABD Başkenti’nde gerçekleşen suç eylemlerini tekrarlamaya teşvik etme ve ilham verme olasılığının yüksek olduğunu” belirtti.

Epoch Times, Başkanın Parler’ı mı yoksa başka bir alternatif sosyal medya platformunu mu kullanmayı düşündüğünü öğrenmek için Beyaz Saray’a ulaştı. Epoch Times ayrıca, Trump kampanyası hakkında yorum almak için Beyaz Saray’a ulaştı.

Ayrıntılar daha sonra gelecek, lütfen güncellemeler için tekrar ziyaret edin.

Yazan: Mimi Nguyenly, Epoch Times

Çeviri: Yasemin Erdem, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.