Uçak Kazasında Rus Hokey Takımının Tamamı Hayatını Kaybetti

(Alexander Nemenov/AFP/Getty Images)

Çarşamba günü Rusya’da Moskova’nın kuzeyinde, Rusya’nın en iyi hokey takımını taşıyan uçak düştü. 43 kişi hayatını kaybetti. Kalkış sırasında düşen YAK-42 tipi uçağın Yaroslavl kentinin Lokomotif Hokey takımına ait olduğu bildirildi.

Yaroslavl kentinin Lokomotif Hokey takımının uçağı, yeni sezonun ilk maçını Belarus’un dinamo takımı ile oynamak için Minsk’e doğru yolcuları götürmek üzere havalanmıştı.

Yaroslavl hava alanından ayrılan uçak, Moskova’nın 100 km. yakınındaki Volga nehrine düştü. BBC’nin verdiği bilgiye göre uçakta toplam 45 yolcudan sadece ikisi ağır yaralanma ile kurtuldu, diğerleri hayatını kaybetti.

Olay anında olay yerinde bulunan bir polis, uçağın direk olarak yere çakıldığını ve meydana gelen patlamadan sonra dokuz katlı bina yüksekliğinde alevlerin yükseldiğini anlattı.

Rus yetkililerin BBC’ye verdikleri bilgide uçağın bir telsiz anten direğine çarptığından dolayı patlama ve  yangın meydana gelmiş.

Kurtulan kişilerden biri olan Hokey takımı üyelerinden Aleksandr Galimov’in vucudunun %80’inin yandığı belirtiliyor. Diğer kurtulan kişinin ise uçağın mühendisinin olduğu açıklandı.

Ria Novosti’nin açıklamasına göre, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, ölenlerin ailelerine baş sağlığı dileklerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de bugün Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile birlikte Küresel Siyasi Forum’a katılmak için aynı havaalanına gelmesi bekleniyor.

İngilizce Metin

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.