Üçlü Zirve Çankaya Köşkü’nde Gerçekleştiriliyor

İdlib’deki gelişmelerin değerlendirileceği Türkiye-İran-Rusya üçlü zirvesi, Pazartesi Ankara’da gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi ağırlayacak.

Gerçekleştirilecek zirvede, Fırat’ın doğusundaki gelişmeler, İdlib’teki son durum ile “Anayasa Komisyonu” nun çalışmaları detaylı değerlendirilecek.

Türkiye’nin Fırat’ın batısında oluşturduğu fiili güvenli bölge ile Fırat’ın doğusunda ABD ile birlikte oluşturmayı hedeflediği Irak sınırına kadarki güvenli bölgenin detayları, güvenli bölge için atılacak adımlar, Suriye’deki siyasi geçiş süreci ile Anayasa Komisyonu’nun yürüttüğü çalışmalar, güvenli bölgelere mültecilerin yeniden dönüşü, İdlib’den olası göç için alınacak önlem konuları değerlendirilecek.

Üç lider toplantıda İdlib mutabakatının uygulanmasına ilişkin süreci de değerlendirecek. 3 milyonu aşkın insanın yer aldığı İdlib bölgesinden olası bir göç durumunda Erdoğan, dünyaya sorumluluk alınması çağrısı yapmış ve “Kapıları açarız” açıklamasında bulunmuştu.

Liderler, PYD-YPG terör örgütleri ile ortak mücadele konusunda ve rejimin ihlallerinin son bulmasına ilişkin konuları da toplantıda değerlendirecek.

Erdoğan’ın Putin ile başbaşa görüşmesi bekleniyor. Beklenen görüşmede ABD ile gerilim yaratan S-400’ler ve SU-35’ler ile savunma sanayisi ve ekonomik ilişkiler değerlendirilecek.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.