Ukrayna Barış Zirvesi Toplandı

Fotoğraf: President of Ukraine resmi sitesi

Dünya liderleri İsviçre’deki Ukrayna barış zirvesine katıldı, Rusya ve Çin toplantıya katılmadı.

Dünya liderleri , Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’nin 10 maddelik barış planına destek vermek ve Ukrayna’daki savaşı sona erdirmesi için Rusya’ya baskı uygulamak amacıyla İsviçre’nin Luzern Gölü’ne bakan lüks Burgenstock beldesinde küresel barış zirvesinde bir araya geldi.Rusya davet edilmediği toplantıya Çin de katılmadı.

Zelenskyy, Ukrayna’da “adil bir barış” umudunu dile getirdi.

“Zirvede burada tarih yazılmasına tanık olacağımıza inanıyorum. Etkinlik başlarken Zelenskyy, “Bir an önce adil bir barış tesis edilsin” dedi.

Ukrayna cumhurbaşkanı zirveye geniş katılımı bir başarı olarak nitelendirdi. Çatışmanın “hayal edilemeyecek acılar” getirdiğini ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyleyen İsviçre Devlet Başkanı Viola Amherd ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, “Ukrayna bu savaşı hiçbir zaman istemedi. Bu, Rusya’nın suç teşkil eden ve kesinlikle kışkırtılmamış bir saldırısıdır.” dedi.

Zelenskyy, zirve sırasında yapılan görüşmelerde ortaya çıkan açıklamaların barış sürecini şekillendirmesini umduğunu söyledi. Ancak Çin’in katılma konusundaki isteksizliği, Rusya’nın uluslararası sahnede yalnız kalacağı yönündeki beklentileri bastırdı.

Zirvede ABD Başkanı Joe Biden’ın yerine ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris katılacak. Biden, İtalya’daki G7 zirvesinden ABD’ye dönüyor ve Los Angeles’ta yeniden seçilme kampanyası için bir bağış toplama etkinliğine katılacak.
Zelenskyy ile yaptığı ikili görüşmede Harris, Amerika’nın Ukrayna’ya sarsılmaz destek sözü verdi ve Rusya’nın 27 aylık işgalinin ardından Ukrayna’nın enerji altyapısı ve insani ihtiyaçları için 1,5 milyar dolardan fazla yardım yapılacağını duyurdu.

Harris, “Bu savaş Putin için tam bir başarısızlık olmaya devam ediyor” dedi. “Uluslararası normları korumak bizim çıkarımızadır.”dedi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada:
”Ukrayna’daki Barış Zirvesi ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy ile altıncı görüşmesi kapsamında Başkan Yardımcısı Kamala Harris, ABD’nin Ukrayna halkını desteklemek için USAID ve Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla 1,5 milyar doların üzerinde yardım sağlayacağını duyurdu.

USAID’in bu planına, enerji yardımı için 500 milyon dolarlık yeni fon ve daha önce duyurulan fonların 324 milyon dolarının Ukrayna’daki acil enerji ihtiyaçlarına yönlendirilmesi de dahildir. Bu finansman, savaşta hasar gören enerji altyapısını onaracak, elektrik üretimini artıracak, özel sektör yatırımını teşvik edecek ve enerji altyapısını koruyacak. Bu çabalar, onarım ve iyileştirmeyi destekleyerek, Ukrayna’nın enerji arzındaki kesintilere karşı direncini artırarak ve Ukrayna’nın enerji sistemini onarmak ve genişletmek için zemin hazırlayarak, Ukrayna’nın Rusya’nın Ukrayna enerji altyapısına yönelik son saldırılarına yanıt vermesine yardımcı olacak.

Ayrıca Başkan Yardımcısı, Rusya’nın Ukrayna halkına karşı yürüttüğü acımasız savaştan etkilenen mültecilerin, ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin ve çatışmalardan etkilenen toplulukların acil ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak amacıyla Devlet ve USAID’den 379 milyon dolardan fazla insani yardım sağlanacağını duyurdu. Bu destek, ülke içindeki ve bölgedeki milyonlarca savunmasız Ukraynalıya gıda yardımı, sağlık hizmetleri, barınma, su, sanitasyon ve hijyen hizmetlerini içeriyor. Yardım aynı zamanda vaka yönetimi ve psikososyal destek hizmetleri de dahil olmak üzere kapsamlı koruma faaliyetlerine yönelik desteğin yanı sıra ailelerin gelirlerini yeniden kazanmalarına ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak sağlayacak tarım ve geçim kaynağı yardımlarını da içeriyor.

Başkan Yardımcısı Harris ayrıca, Dışişleri Bakanlığı’nın Kongre ile birlikte çalışarak, Ukraynalı sınır muhafızları ve kolluk kuvvetleri için hayat kurtaran ekipmanı desteklemek üzere Ukrayna sivil güvenlik yardımı olarak 300 milyon dolarlık ek bir yardım sağlamayı planladığını da duyurdu. Bu destek, onların Ukrayna topraklarını savunmak, Kremlin’in saldırılarının hedef aldığı sivilleri kurtarmak, kritik altyapıyı korumak ve 120.000’den fazla kayıtlı savaş suçu ve diğer zulüm vakasını araştırmak için savaşın ön saflarında güvenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olacak.

Bu fonlar, Rusya Federasyonu’nun yaklaşık 11.000 kişiyi öldüren ve milyonlarca insanı yerinden eden, elektrikten mahrum bırakan sivillere ve kritik altyapıya yönelik saldırılarını sürdürdüğü bir dönemde Ukrayna halkını desteklemek amacıyla Başkan Biden’ın öncülük ettiği daha büyük bir dış yardım paketinin parçası olarak geliyor. ısı, su ve diğer temel ihtiyaçlar. Buna rağmen Ukraynalılar, Putin’in hem savaş alanı içinde hem de dışında acımasız işgaline karşı direnmeye devam ediyor.

Şubat 2022’de Rusya’nın geniş çaplı işgalinin başlamasından bu yana ABD, enerji sektörünün toparlanmasına, temiz ve güvenilir enerjinin sağlanmasına ve enerji sektöründe şeffaflığın güçlendirilmesine yardımcı olmak için 3,2 milyar dolardan fazla insani yardım fonu ve yaklaşık 1,5 milyar dolar ayırdı. ”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.