Ukrayna Görüşmesine Pompeo’da Katıldı İddiası

Amerikan yayın kuruluşu Wall Street Journal, Trump ve Zelenskiy arasında temmuzda yapılan telefon görüşmesine Pompeo’nun da katıldığını öne sürdü.

Wall Street Journal, Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırdığı habere göre, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında yapılan görüşmede bulunduğu öne sürdü.

Haberde, Pompeo’nun söz konusu telefon görüşmesinde, kendisinin görüşmeye katıldığını bilerek sakladığı vurgulandı. Meclis soruşturmasının Pompeo’yu zora sokacağı bildirildi.

20 Eylül Cuma günü Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, ülkeden Demokrat başkan aday adayı Joe Biden’in oğlunu soruşturmalarını istediğini öne sürmüştü.

Trump, Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuş, “Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden’i araştırmalı.” ifadelerini kullanmıştı.

ABD basınına göre, Trump’ın Ukrayna liderine Biden ve ailesini soruşturmak suretiyle yardım edebileceğini söylemiş, Demokratlar bu iddialar üzerine azil soruşturması başlatmıştı. Trump ise telefon görüşmesinden önce Ukrayna’ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını söylemişti.

Söz konusu görüşmede, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ın ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiğini savunarak, Trump hakkında resmi azil soruşturması sürecine başladıklarını duyurmuştu.

Bunun üzerine Beyaz Saray görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında bir ilişki olmadığını savunmuştu.

Öte yandan, Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi, söz konusu görüşmeye ilişkin gerekli belgeleri Meclise sunmaması sebebiyle Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu ifadeye çağırdı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.