Ukrayna Rus İşgaline Karşı Yardım Çağrısında Bulundu

Kiev'in Bağımsızlık Meydanı'nda toplanan halk Rusya'nın mudahalesine karşı 2 Mart tarihinde gösteri de bulunuyor (LOUISA GOULIAMAKI/AFP/Getty Images)
Kiev’in Bağımsızlık Meydanı’nda toplanan halk Rusya’nın mudahalesine karşı 2 Mart tarihinde gösteri de bulunuyor (LOUISA GOULIAMAKI/AFP/Getty Images)

KIEV, Ukrayna, — “Bir felaketin eşiğindeyiz” diye uyarıda bulunan Ukrayna hükumeti, ordusunu yüksek alarm konumuna getirerek Rusya’nın ülkeyi daha fazla işgal etmesini engellemek için uluslararası yardım için çağrıda bulundu.

Rusya’nın askeri hareketine karşı dünya başkentlerinde öfke devam ederken, A.B.D. Dış İşleri Bakanı John Kerry Başkan Vladimir Putin’e seslenerek “itibar kaybettirici bu ihlale” bir son vermesini istedi.

Rusya’nın her hangi bir çatışmanın içerisine girmeden Kırım Bölgesi’ni ele geçirmesinin bir gün ardından, Ukrayna’nın başkenti ve diğer bölgelerde, Rusya’nın, doğu Ukrayna’nın diğer bölgelerini de ele geçirerek kontrollünü arttırmaya çalışacağından korkuluyor. Obama yönetiminin yetkilileri, A.B.D.’nin, Rusya’nın şu anda Kırım üzerinde tam bir kontrolü olduğuna ve bölgede 6.000 birliklerinin olduğuna inandıklarını söyledi.

Rus tehdidi ile karşı karşıya kalan Ukrayna’nın yeni hükumeti, Rusya yanlısı doğu bölgesine yeni bölgesel valiler atayarak, ülkenin zengin iş adamlarına destek için listeler yayınlayarak ve Kırım’daki Rusya yanlısı devlete bağlılığını bildiren deniz kuvvetleri komutanını görevden alarak otoritesini sağlamlaştırma yoluna gitti.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi için hiçbir sebebi olmadığını ve “bir felaketin eşiğinde” olduklarını dile getirdi.

Başbakan Yatsenyuk Pazar günü Kiev’de  “ Batılı ortaklarımızın ve tüm küresel toplumun bölgesel huzurumuzu ve Ukrayna’nın bütünlüğünü korumakta bize destek olacağına inanıyoruz” dedi.

Dünya liderleri ise diplomatik krize bir çözüm bulmak için harekete geçti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.