Ukrayna’daki Tren Kazasında Ölü Sayısı 43’e Çıktı

KİEV– Ukrayna’da bir yolcu otobüsü ile trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada ölü sayısı 43’e çıktı. Kaza sebebiyle ülkede halk bugün yas tutuyor.

Başkent Kiev’in 730 kilometre güneydoğusundaki Dnipropetrovsk Bölgesi’ndeki Marganets şehrinde gerçekşen kazada; 3’ü çocuk toplam 43 kişi hayatını kaybetti. Kazada 7 kişi ise yaralı kurtuldu. Kaza otobüsün hemzemin geçit kurallarını ihlal etmesi neticesinde meydana gelmişti.

Kazayı anlatan görgü tanıkları; “Otobüs şoförü hemzemin geçitteki kırmızı ışıkta durdu ve kısa mesafeler arası seyahat eden elektrikli bir trene yol verdi. Kırmızı ışık yanmaya devam ederken şoför tren yoluna çıktı. İlk geçen trenin peşinden gelen lokomotifin makinisti otobüsü gördü, siren çaldı frene bastı fakat otobüs trenin duruş mesafesinden daha kısa bir mesafede olduğu için kaza meydana geldi” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, 13 Ekim’i yas günü ilan etti. Ülke çapında yayınlanan bütün gazeteler, kazanın nedenleri sorgulayan manşetler attı.

Öte yandan Başbakan Mıkola Azarov , hayatını kaybedenlerin cenaze masraflarının tamamının hükümet tarafından karşılanacağını ve yakınlarına 100 bin Grivna (12 bin 600 dolar) para yardımı yapılacağını bildirdi. Dünkü kaza, Ukrayna tarihine en kanlı trafik kazası olarak geçti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.