Ukraynalı Mühendis Tayland’da 14 Yıl Köle Gibi Çalıştırıldı

Ukraynalı bir mühendisin Tayland’ın başkenti Bangkok yakınlarındaki oksijen ekipmanları üreten fabrikada 14 yıl köle olarak çalıştırıldığı ortaya çıktı.

Bangkok Post gazetesinin haberine göre, 57 yaşındaki Ukraynalı mühendis Anatoliy Vdoviçenko’nun, Tayland’daki Ukrayna konsolosluk çalışanları tarafından 11 Ocak’ta kurtarıldı.

Vdoviçenko, söz konusu fabrikada sözleşmeli olarak çalışan bir yabancı işçinin yardımıyla Ukrayna’daki yakınlarına gönderdiği mektupla durumunu bildirdi.

Sürekli gözaltında tutularak köle şeklinde çalıştırılan mühendisten haber alan ailesi durumu Bangkok’taki büyükelçiliğe bildirdi. Mühendisin elçiliğin açıldığından bile haberi olmadığı gazete radyo ve televizyondan mahrum bir şekilde tutulduğu belirtildi.

Ukraynalı bir şirketin 1996 yılında Tayland’a gönderdiği Vdoviçenko o esnada oksijen üretimini kurmaya yardımcı olmak için bulunduğu fabrikada gerçekleşen bir kaza sonucunda yaralanıp hastaneye kaldırılır. Bu olay akabinde bir yıl fabrikada sözleşmeli olarak çalışan mühendisten daha sonra haber alınamamıştı.

Kurtarıldığında ana dilini bile konuşmakta güçlük çeken Vdoviçenko’nun pasaportuna el koyarak kendisini çalışmaya zorlayan fabrikanın yetkililerini hakkında yerel makamlara suç duyurusunda bulunacağı bildirildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.