Ulaştırma Bakanı, ‘Boğaziçi Köprüsü Kapanmayacak’ Dedi

Ulaştırma Bakanı, Boğaziçi Köprüsünün Bakım Çalışmasında Trafiğe Kapanmayacağını ifade Etti

Boğaziçi Köprüsü- Vikipediİstanbul’da Avrupa ve Asya kıtalarını birleştiren ve 2013’te  40 yaşında olan Boğaziçi Köprüsü bakım ve güçlendirme çalışmaları nedeniyle 1 yıl trafiğe kapatılacak. Marmara Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlayan İstanbul Boğazı üzerinde bulunan ve ilk yapılan iki asma köprüden biri olan köprünün yıllık olan rutin bakımının yanı sıra çelik halatlarının değiştirileceği, depreme karşı güçlendirme çalışmalarının yapılacağı için bir yıl sürecek çalışmalar dolayısıyla tamamen trafiğe kapatılacağı duyuruldu. Trafiğin olumsuz etkilenmemesi için Marmaray ve üçüncü köprünün yapımına hız verilecek.

Uzmanlara göre Boğaziçi Köprüsü’nün bakıma alınmasının yerinde bir karar olduğu ancak 3. köprünün yapılmasının bu bakımla ilişkilendirilmesini anlamsız buluyorlar.

İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe Boğaziçi Köprüsünün bir yıl boyunca trafiğe kapatılacak olması 3. köprünün yapılmasına bir gerekçe olamayacağını, 3. köprünün İstanbul Trafiğine bir katkısının olmayacağını söyledi. Köprüye bakım yapılması için köprünün trafiğe bir yıl kapatılmasına gerek olmadığı, bakımın iki ayda da yapılabileceği, köprü bakımının periyodik olarak yapıldığını da belirtti. Kopan halatların periyodik bakımlarda değiştirildiği, deprem güvenliğinin sağlanabileceği, köprü trafiğinin de deniz ulaşımıyla hafifletilebileceğini savundu.

Mimar ve Kent Bilimci Ahmet Vefik Alp ise Boğaziçi Köprüsü’nün bakımının gecikmiş bir  süreç olduğunu Boğaziçi köprüsünün günlük 100 bin, Fatih Sultan Köprüsü‘nün 150 bin araç geçişi için projelendirildiğini, fakat günümüzde 550 bin ila 600 bin arasında araç taşıdığını söyledi. Fakat 3. Köprünün 1. köprüyü yedeklemesi konusundaki görüşlere katılmadığını, planlanmış olan 3. köprünün kent içi ulaşıma kayda değer bir katkısı olamayacağını, başka projelerle 1. köprü yedeklenmeli ve büyük bakım başlatılmalıdır. Dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım: Bu Konudaki Panik ve Telaşı Anlamış Değilim

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım,Boğaziçi Köprüsü’ndeki bakım ve telaşı anlamadığını, köprünün kapatılmadığını ve çalışmaya henüz başlanmadığını söyledi. Köprünün sadece 2013’te büyük bakımının  olduğunu, bunun daha kapsamlı bir çalışma olduğunu ve bunu yaparken mutlaka İstanbulluların ihtiyaçlarını da göz önüne alınacağını, asgari düzeyde olacak şekilde işlerin  planlanacağını, şerit kısıtlaması gelebileceğini ya da çalışmaların gece yapılabileceği, gündüz trafiğin verilebileceğini ve bütün bu konuları iş planı çerçevesinde geliştireceklerini belirtti. Diğer yandan da 3. köprü başlayıp hızlı şekilde tamamlanırsa böyle sorunlarla daha az karşılaşılacağını belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.