Ulaştırma Bakanı Yıldırım: DDK Hangi Uzmanlık Marifetiyle Böyle Bir Şeye Ulaştığını Açıklayacaktır

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin Devlet Denetleme Kurumu’nun (DDK) raporunu eleştirdi. Yıldırım. “DDK hangi uzmanlık marifetiyle böyle bir şeye ulaştıklarını kamuoyuna açıklayacaktır.” dedi.

Bakan Binali Yıldırım ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay Ulaştırma Bakanlığında düzenlenen ‘Akıllı Sınıf’ların tanıtım toplantısına katıldı. Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Yıldırım, helikopter kazası olduğu andan itibaren ve devam sürecinde devletin seferber olduğunu vurguladı. Kaza raporunun da yaklaşık 9 ay sonra kaza kırım heyeti tarafından kamuoyu ile paylaşıldığını ve pilotaj hatasından kaynaklandığının tespit edildiğini dile getiren Yıldırım, ancak daha sonra ortaya atılan iddialar nedeniyle başka komisyonların da oluşturulduğunu ve bu komisyonların hazırladığı raporları Meclis Başkanlığı ve kamuoyu ile paylaşıldığını hatırlattı. DDK’nın da kazaya ilişkin bir çalışma yapıp raporu kamuoyu ile paylaştığını dile getiren Yıldırım, “Kazanın ilk anından itibaren kazaya uğrayanların kurtarılması için devletin tüm imkanları seferber edildi, arama kurtarma çalışmalarında olağanüstü gayret gösterildi. Biri hariç kazazedelerin tamamı, ilk bir saat içinde vefat etti. Bu konuda birçok spekülasyon yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. DDK’nın raporu henüz bize ulaşmış değil. İddiaları çeşitli gazetelerden görüyoruz. Konu halen yargıdadır. Kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve genel başkanın partisi konuyu yargıya taşımıştır. Yargı gereken kararı verecektir. Bana garip gelen şey; DDK, yargıda olan, ayrıca defalarca konu hakkında uzmanlıkları tartışma götürmeyenler tarafından yapılan araştırmalara rağmen, hani uzmanlık marifetiyle bu sonucu ulaştıklarını sanıyorum en kısa zamanda kamuoyuna açıklayacaklardır. Olan kazalardan kaza çıkarmak da kamu görevlilerine de layık görülen bir şey olmaması gerekiyor.” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise MİT’in raporunda Başbakanın suikastına yönelik iddialarla ilgili “Doğrulanmış veya açıklanmış bir konu değil. Bizim çalışmamızda değil. Spekülatif bir konu.” karşılığını verdi. Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne yol açan helikopter kazasına ilişkin de Atalay, bir cevap vermedi.

ATALAY: ORAN’IN AÇIKLAMALARI SEVİYESİZLİK VE TERBİLESİZLİKTİR

Bakan Atalay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın Başbakan Erdoğan’la ilgili yaptığı harem ağası göndermesine sert tepki gösterdi. Böyle bir bağ kurmasının seviyesizlik terbiyesizlik olduğunu vurgulayan Atalay, son zamanlarda CHP sözcülerinin uslubunda bu seviyesizliğe çok rastlanıldığını ifade etti. Anamuhalefetin çok önemli olduğunun altını çizen Atalay, sürekli hakeret içeren ifadelerin kullanılmasının üzücü olduğunu belirtti. Bu durumun CHP’nin ciddi bir söylem ve politikasının olmadığını, Türkiye için hiçbir projesinin olmadığını gösterdiğini anlatan Atalay, günübirlik polemiklerle siyaset üretilmeye çalışıldığını vurguladı. Atalay, “Cahil ve cahilce, böyle tarih bilgisi olmadan çok yüzeysel, çok ayıplanacak, kınanacak tavır içinde bunları konuşuyor. Bu sayın Başbakanımıza zarar vermez, kendi seviyelerini çok daha düşürür. Türkiye için üzülmek lazım, böyle bir anamuhalefet partisini hak etmiyor.” dedi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım ise Umut Oran’ın son dönemdeki malum diziyi fazla izlediğini söyledi. Tahliye olan ve imza vermeye gelmeyen Hizbullah sanıklarınının yakalanması konusunda da Atalay, yoğun çalıştıklarını ifade etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.