Ülkelerine bir daha geri dönmemek üzere Türkiye’ye yerleştiler

ANTALYAAntalya’nın Manavgat ilçesinin tarihi ve doğal güzelliklerine hayran kalan turistler, tatil dönüşü turizm şehrine yerleşme karar veriyor.

Turizm şehrine yerleşmede önceliği başta Almanlar olmak üzere Orta Avrupa ülkeleri, Rus ve İskandinavlar oluşturuyor. 7 yıl önce Yunanistan’a tatile gittiğini belirten emekli İngiliz müzik öğretmeni Jackie Taylor, Atina’yı gezdikten sonra haritada Antalya’yı merak ettiği için Türkiye’ye geldiğini belirtti. Yunanistan’dan Türkiye’ye gelirken ‘dünyanın üçüncü sınıf ülkesi aman dikkat et’ diye anlattıklarını belirten Jackie Taylor, Side’de 14 tatil yaptıktan sonra Londra’ya dönüşte turizm beldesine yerleşmeye karar verdiğini söyledi. Taylor, “Yunanistan’dan Türkiye’ye gelirken bir çöl ülkesine gittiğimi zannetmiştim. Antalya’ya ilk geldiğimde bir anlık şaşkınlık geçirdim. Side’yi görünce Türkiye’ye yerleşmeye karar verdim. Bir daire satın aldım ve 6 yıldır Side’de yaşıyorum. Ölünce de Side Mezarlığı’na gömülmek istiyorum. Türkiye benim ikinci vatanım.” diye konuştu.

7 yıl önce ailecek Manavgat’a tatile geldiklerini belirten emekli öğretim üyesi Doç.Dr. Horst Böhmert-Petra Ottmann çifti, Türk insanıın misafirperveliği ve sıcak ilgisinin kendilerini Türkiye’ye bağladığını ifade etti. Tatil dönüşü Almanya’da ailecek Manavgat’a yerleşmeye karar verdiklerini belirten sosyolog Horst Ottmann, 6 yıl önce Sorgun’da bir arsa alarak ev yaptırdıklarını söyledi. Mahallelerinde 6 yıldır Türk, İngiliz ve Alman komşularıyla huzur içinde yaşadıklarını belirten Ottmann, yılın 12 ayının büyük çoğunluğunu eşi ve kızıyla birlikte Türkiye’de geçirdiklerini kaydetti. Ottmann, “Almanya’ya bir daha geri dönmemek için Türkiye’ye yerleştik. Manavagt’ta ailecek yaşamaktan huzur buluyoruz. ” dedi.

2,5 yıl önce Side’ye tatile geldiklerini belirten Alman fizyoterapist Wolf-Sabina Strotherm çifti, 1 yıl önce turizm beldesinde Kemer Mahallesi’ne yerleştiklerini belirtti. 2 çocuğunun Almanya, en küçüklerini ise Side’de Ali İhsan Barut İlköğretim Okulu’nda okuduğunu belirten Wolf Stotherm, Türkçelerini geliştirmede yanlarında bulunan çocuklarının bir şans olduğunu söyledi. Strotherm, “Side’ye bir daha Almanya’ya dönmemek için yerleştik. Almanya’da aradığımız huzuru Türkiye’de bulduk. ” diye konuştu.

5 yıl önce İngiltere’den Side’ye ailecek 15 günlüğüne tatile geldiklerini belirten elektrik mühendisi Steven-Marianne Rice çifti, tatil dönüşü East Anglina şehrindeki evlerini satarak turizm beldesine yerleştiklerini kaydetti. 10 yaşındaki kızları Bethany Amber Rice, Özel Manavgat İlköğretim Okulu’nda okuduğunu belirten Steven Rice, kayın pederi ve kayın validesinin de 7 yıldır Türkiye’de yaşadığını ifade etti. Rice, ” Bir daha İngiltere’ye dönmemek için Side’ye yerleştik. Kızım Bethany’ninin üniversiteyi Türkiye’de okumasını istiyorum. Aile içinde Türkçe konuşmada kızım yardımcı oluyor.” dedi.

Manavgat Kültürler Arası Diyalog Merkezi(MAKDİM) Başkanı Mesut Bişkin, turizm şehrine başta Orta Avrupa ülkeleri olmak üzere 20’ye yakın ülke vatandaşının yerleştiğini belirti. Mesut Bişkin, yerleşmede çoğunluğu Alman, Belçika, Hollanda, Rus, İngiliz, Norveç, İsveç, İsviçre, Danimarka ve Finlandiyalılar oluşturduğunu ifade etti. Bişkin, “Almanların Alanya’da sonra ikinci yerleşim yeri Manavgat. Ruslarda Kemer ve Antalya’da sonra Manavgat’a yerleşmeye başladı. Yerleşen değişik ülke vatandaşlarının yüzde 95’i bölgenin iklim yapısı ve Türk insanını sıcak kanlı bulduğu için yerleşiyor. Side’de 20 farklı ülke insanı yaşıyor.

MAKDİM’in verilerine göre Manavgat ve beldelerinde yılın 12 ayı 924 yerleşik yabancı yaşıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.