Ülkemizde İlk Kez Çim Topu Şampiyonası Yapıldı

Ülkemizde ilk kez Çim Topu (Lawn Bowl) Türkiye Şampiyonası, Fethiye’de yapıldı. Çeşitli illerden 10 kulübün mücadele ettiği yarışmalarda şampiyonluk ipini ise Bursa Maliyespor göğüsledi.
Şampiyona öncesinde yapılan açılış törenine katılan Muğla Valisi Fatih Şahin, ülkemizde Çim Topu disiplininde yapılan ilk Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sporculara başarılar diledi.
 
Vali Şahin ve beraberinde bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu uzun süre karşılaşmaları takip etti.
Muğla, İzmir, Bursa, Ankara, Manisa, Rize ve Artvin’den şampiyonaya katılan 10 takımın verdiği mücadele sonucunda, Bursa Maliyespor şampiyonluğa ulaşırken, İzmir Akarspor 2., Muğla 75 Yıl 3. oldu. İzmir Konakspor 1 ve 2 takımları, 4. ve 5. sırada yer alırken, Rize GSİM 6., Ankara Olimpiyat 7., Artvin GSİM 8., Dora 9. ve Arjantin Tango Spor Kulübü ise 10. sırada yer aldı.

Şampiyonada dereceye giren takımlara ödülleri Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, TBBDF yönetim kurulu üyeleri Adil Kır ve Faik Kapsız ve il temsilcisi Semih Nalbantoğlu tarafından verildi.

Şampiyona öncesinde yapılan Bocce hakem ve antrenör eğitim seminerine çok sayıda katılım oldu. İngiliz antrenörler nezdinde yapılan seminere katılan hakem ve antrenörler, yeni bir disiplinin Türk Boccesi’ne heyacan getireceği konusunda hemfikir oldu.
ÇİM TOPU NEDİR ?
 
Çim topu ülkemizde son yıllarda hızla yaygınlaşan Bocce sporunun uluslararası alanda örgütlenmiş dördüncü disiplinidir. Daha çok İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlı ülkelerde yaygın olan Çim Topu, birçok ülkede Çim Bowlingi olarak da adlandırılmaktadır. Çim Topu, diğer Bocce disiplinlerinden farklı olarak daha büyük bir sahada ve daha büyük silindirik toplarla oynanmaktadır. Bu oyun, başta Dünya Spor Oyunları ve İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları olmak üzere birçok çok branşlı spor organizasyonunda yer almakta ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nce de tanınmaktadır.
Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.