Ulusal Bayram Törenleri ve Kutlamaları Yönetmeliği Değişti

Ulusal Bayram Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği Değişti

İstanbulda 23 Nisan Kutlamaları

Ulusal Bayram törenleri ve kutlamaları günün koşullarına göre  yeniden düzenlenerek tek bir yönetmelikte toplandı. Daha önce her biri için ayrı ayrı yönetmelik bulunuyordu.

Yeni yönetmeliğe göre Zafer Bayramı tebriklerini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edilecek. Daha önce orduevlerinde düzenlenen resepsiyonlar cumhurbaşkanlığı  köşküne  taşınacak.

Vatan Gazetesi’nin haberine göre Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in geçen yıl bir toplantıda aldıkları karar uyarınca tören ve kutlamaları bir yönetmelikte düzenlenmesine ilişkin yapılan çalışmalar sonuçlandı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin koordinasyonunda Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı ve ilgili bakanlık temsilcilerinin katılımıyla yapılan bir dizi toplantı sonucunda Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği tamamlandı.

 Bayramları Düzenleyecek Kurumlar

 Yeni Yönetmeliğe göre 23 Nisan ‘‘Ulusal Egemenlik’’ ve ‘‘Çocuk Bayramı’’ olarak iki ayrı programda kutlanacak. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Milli Eğitim Bakanlığı;19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı Gençlik ve Spor Bakanlığı;30 Ağustos Zafer Bayramı’nı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı Cumhurbaşkanlığı tertipleyecek.

30 Ağustos Zafer Bayramı tebriklerini geçen yıl Genelkurmay Başkanı yerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kabul etmiş ve yönetmelik kuralı haline getirilmiş oldu. Daha önce Genelkurmay Başkanları tarafından orduevlerinde verilen resepsiyonlar, Cumhurbaşkanı tarafından Çankaya Köşkü’nde verilecek. Aynı şekilde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının merkezi de Çankaya Köşkü olacak. Kutlama ve resepsiyonlar Köşk’te yapılacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 29 Ekim ve 30 Ağustos’ta hipodrumdaki törenlere  de katılacak.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının daha görkemli ve festival havasında kutlanması ve halkın daha yoğun katılımını sağlamak için belediye başkanları da aktif görev üstlenecekler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.