Ünlü İnsan Hakları Avukatı Gao Zhisheng Serbest Bırakıldı

Çin’in en ünlü insan hakları avukatlarından biri olan Gao Zhisheng 5,5 yıl süren tutukluluğun ardından serbest bırakıldı. Gao, 5,5 yıl boyunca dağdaki işkence merkezlerinde, ailesinden uzakta ücra apartman dairelerinde ve son zamanlarda da ücra bir hapishanede tutuldu. Gao’nun serbest bırakılması, tüm dünyada büyük yankı yarattı.

Gao bugün Sincan ilindeki Shaya hapishanesinden çıktıktan sonra, haber tüm dünyaya twitter aracılığıyla yayıldı. Uzun yıllar süren işkencenin ardından Gao’nun ilk iş olarak dişçiye gideceği belirtildi.

Gao Zhisheng , işkence gören Falun Gong uygulayıcılarını ve Hıristiyanları savunuyordu. 2006 yılından itibaren sürekli güvenlik güçleri tarafından kaçırılıp, dövülüp işkence görürken ailesi de taciz edildi. 2009 başından itibaren gözaltına alındı, Nisan 2010’da kısa bir süreliğine serbest bırakıldı fakat daha sonra tekrar tutuklandı ve uzun süre nerede tutulduğu açıklanmadı.

Serbest bırakılması için tüm dünyadan gelen baskılar sonucu, Aralık 2011’de Çinli yetkililer Gao’nun şartlı tahliyesine aykırı davrandığı için üç yıllığına mahkum edildiğini ve Sincan’da Shaya Cezaevinde yattığını duyurdular.

Gao’nun eşi ve iki çocuğu Kaliforniya’da yaşıyor ve ailesi Ocak 2009’dan beri kendisini görmedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.