Ünlü İnsan Hakları Avukatı İşkenceden Ölmüş Olabilir

Ünlü İnsan Hakları Avukatı Gao Zhisheng’in Eşi: “Gao İşkenceden Ölmüş Olabilir”

Çinli insan hakları avukatı Gao Zhisheng’in eşi Geng, Washington DC Capitol Hill‘de 18 Ocak 2011 tarihinde bir basın toplantısında (Tim SloanAFP / Getty Images)

Çinli insan hakları avukatı Gao Zhisheng’in nerede olduğu ve sağlık durumu hakkındaki belirsizlik hala devam ediyor. Çinli yetkililer, yakın zamanda Gao’nun Xinjiang (Sincan) eyaletinin ücra köşesindeki bir cezaevinde tutulduğunu duyurmasına rağmen, Gao’nun eşi onun işkence sonucu ölmüş olabileceğinden şüpheleniyor.

Gao Zhisheng , işkence gören Falun Gong uygulayıcılarını ve Hıristiyanları savunduğu için “Çin’in Vicdanı” olarak biliniyor. Gao, 2006 yılından itibaren sürekli güvenlik güçleri tarafından kaçırılıp, dövülüp işkence görürken ailesi de gözetim altında tutuldu.  2009 başından itibaren gözaltına alındı, Nisan 2010’da kısa süreliğine serbest bırakıldı fakat daha sonra tekrar tutuklandı ve tamamen gözden kayboldu.

Serbest bırakılması için tüm dünyadan gelen baskılar sonucu, Aralık 2011’de Çinli yetkililer Gao’nun şartlı tahliyesine aykırı davrandığı için üç yıllığına mahkum edildiğini ve Xinjiang’da Shaya Cezaevinde yattığını belirttiler.

Ancak hapishane yetkilileri Gao’nun ailesine ziyaret izni vermedi.

Gao’nun abisi, kayınpederi ve iki akrabası 3,200 km yol kat ederek 10 Ocakta hapishaneye gittiler ancak Gao’yu görmeleri engellendi.

Abisi Gao Zhiyi, Sound of Hope radyosuna verdiği demeçte “Yetkililer bize iki gerekçe gösterdi: Birincisi Gao akrabalarını görmek istemediğini belirtmiş; ikincisi de 3 aylık beyin yıkama eğitimini henüz tamamlamamış. Bu sebeple görüşmemiz engellendi” dedi.

Gao’nun eşi Geng ise yetkililerin engel olmasının arkasında daha karanlık bir senaryonun olmasından şüpheleniyor. New York merkezli New Tang Dynasty (NTD) TV’ye verdiği demeçte “İşkence sonucu öldürülmüş olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Geng ”Yetkililer aileye ne diyeceğini bilmiyor, bu yüzden bahaneler uyduruyor. Ne ziyaret etmemize izin veriyorlar, ne de cezaevinde olduğuna dair herhangi bir kanıt sunabiliyorlar” dedi.

Bir Epochtimes makalesinde yorumu yer alan Çinli İnsan Hakları aktivisti Du Yangming “Çin yasalarına göre mahkeme tarafından bir karar verildikten sonra, ailesi tutukluyu ziyaret etme hakkına sahiptir. Fakat Gao’nun davasında hem bu kural ihlal ediliyor, hem de çok tuhaf tutum sergileniyor” dedi.

Du “Çin Komünist Partisi yetkilileri son 20 aydır Gao’nun yaşadığına dair bir kanıt sunamadılar” dedi ve ekledi “Onlar aile ziyaretlerini engellemek için herhangi bir bahane bulamadılar, bu yüzden üç aylık eğitim sırasında ziyaret olmaz hikayesini uydurdular.”

Çinli insan hakları avukatı Jiang Tianyong SOH’a yaptığı açıklamada “Shaya Cezaevi siyasi tutukluların hapsedildiği yer olarak biliniyor ve aile ziyaretlerinin yasak olması yasalara aykırı” dedi.

Gao’nun eşi Shaya Cezaevini sürekli aradığını ama kimsenin telefonlara cevap vermediğini belirtti.

Geng, Gao’nun karar evraklarını istemek için Pekin Mahkemesi baş yargıcı Bo Jun’u aradığını ancak cevap alamadığını dolayısıyla Gao’nun hayatı hakkında daha çok endişelenmeye başladığını söyledi.

Geng Free Asia Radyosuna verdiği demeçte kocasından haber almak için bir tek Çin’deki akrabalarına güvendiğini ancak akrabalarının devletten korktuğunu belirtti. “Telefonda Gao’nun nerede olduğunu konuşamıyoruz. Eğer konuşursak ailem baskı görecek, ya işlerini kaybedecekler ya da ev hapsine mahkum olacaklar” dedi.

Gao’nun eşi ve iki çocuğu Şubat 2009’da Çin’den kaçarak Amerika’ya yerleşti. Geng, NTD’ye “Uzun süren işkence hayatımızdan çok şey götürdü ama yine de Gao’yu canlı ya da ölü görmekte kararlıyız” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.