Ünlü İnsan Hakları Avukatına Yaşadığı İşkenceyi Anlatan Kadın Gözaltında Öldürüldü

Ünlü insan hakları avukatı tarafından yazılmış bir açık mektupta işkence deneyiminden bahsedilen Çinli bir kadının gözaltı sırasında öldürüldüğü Falun Gong insan hakları grubu tarafından bildirildi.

Changchun’lu bir Falun Gong uygulayıcısı olan 53 yaşındaki Sun Shuxiang, ağır işkence gördüğü çalışma kampından serbest bırakıldıktan dört ay sonra, 10 Ekim tarihinde öldü. 2005 yılında Çinli insan hakları avukatı Gao Zhisheng tarafından üst düzey liderlere gönderilen açık mektupta Sun işkence kurbanı olarak gösterilmişti. Falun Gong insan hakları grubunun beyanına göre Gao’nun mektubunda sözü geçen bireylerin birçoğu öldürüldü.

Sun Shuxiang, Falun Gong uyguladığı için, son 11 yılda 12 kez Çinli yetkililer tarafından yasalara aykırı bir şekilde tutuklandı ve işkence gördü. Ayrıca evi yağmalandı, zorla para verdi ve zorunlu çalışmaya mahkum edildi. Falun Dafa Bilgi Merkezi’nin 31 Ekim tarihli raporuna  göre Sun işkence görmüş, zorla bilinmeyen ilaçlar vücuduna enjekte edilmiş, dayak yemiş, beyni yıkanmış ve elektrik şoku verilmişti.

Çinli yetkililer tarafından kendisi de işkence kurbanı olan Avukat Gao Zhisheng, 12 Aralık 2005 tarihinde Çin Komünist Partisi liderleri Hu Jintao ve Wen Jiabao’ya yazdığı açık mektupta Sun’u işkence mağduru olarak göstermişti. Sun, Gao Zhisheng tarafından bahsedilen, Çin devletinin elinde işkence görüp ölen üçüncü Falun Gong uygulayıcısıydı. Gao tarafından röportajı yapılan, diğer iki uygulayıcı, Bayan Wang Yuhuan ve Bayan Liu Lihua da zulüm sonucu ölmüştü.

Bir Falun Gong web sitesi, Clearwisdom.net’in 26 Ekim tarihli haberine göre 610 Ofisi’nden Changchun Şehir İç Güvenlik görevlileri ve ajanları Sun’u 22 Eylül 2009 sabahı kızının evinde tutukladı. Sun o sırada torununa bakıyordu. “610 Ofisi” Falun Gong uygulayıcılarına işkence etmek amacıyla oluşturulan bir ek-yargı kurumu, bu sebeple polis ve yargı üzerinde bir yetkiye sahip.

Bu olaydan sonraki dokuz ay boyunca Sun yetkililer tarafından üç ayrı yerde gözaltına alındı: Changchun Emniyet Müdürlüğü, Changchun No. 3 Gözaltı Merkezi ve Changchun şehri Heizuizi Zorunlu Çalışma Kampı. Bu mekanların hepsinde Sun işkence gördü.

Tıbbi gerekçelerle Haziran 2010’da çalışma kampı Sun’u serbest bıraktı. Çok zayıflamıştı ve solunum, yeme ve içme zorluğu çekiyordu. 10 Ekim tarihinde öldü.

İşkence

Sun, Changchun İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındığı zaman uydurma bir belgeye imza atmayı reddetti. Bir subay bu sebeple Sun’un omzunun üzerinden bir kolunu zorlayarak, diğer kolunu da arkadan yukarı çekerek çok acı bir şekilde kollarını kelepçeledi. Bu “arkasında kılıç taşıma” olarak bilinen bir işkence şeklidir. Polis zorla parmak izini aldı ve daha sonra uydurma belgeleri onun aleyhinde delil olarak kullandı.

Sun, Aralık 2005’ten önce polis, kamp personeli tarafından ve hastanede yapılan işkencelerin bir kısmını Gao Zhisheng’e verdiği röportajda anlattı. Aşağıdaki metin o röportajdan alıntıdır:

“Temmuz 2002 başında, babamın evine gittim. Birkaç sivil memur eve baskın düzenledi ve beni tutukladı. Yüzümü kapattılar ve ertesi gün yaklaşık iki saat arabayla bir yere götürdüler. Karanlık bir bodrum katına götürdüler. Yüzümü açtılar. Dokuz tane subay geldi ve beni işkence masasına taşıdılar, göğsümü ve karnımı sıkıca bir iple bağladılar ve sandalye kolları aracılığıyla kalın bir metal çubuk koydular. Subaylardan biri ‘Bize herşeyi anlatırsan, yanlızca bir saat burada oturursun. Aksi takdirde, her türlü işkenceden geçmek zorunda kalırsın’ dedi.

“Başka bir subay beni tokatladı ve hangi uygulayıcıları tanıdığımı sordu. Ben hiçbirini tanımadığımı söyledim. O da elektrikli cop kullanarak alt kaburgalarımın arasına derin şok verdi. Diğer uygulayıcıların telefon numaralarını hatırlayıp hatırlamadığımı sordu. Ben de cevap vermedim. O da parmaklarımdan koluma ve yukarı kafama kadar yan tarafımdan elektrik şoku verdi, daha sonra diğer yana geçerek aynı şeyi yaptı. İleri geri yavaşça iki kez gitti. Daha yüksek voltajlı başka bir batonu alarak ayak parmaklarımdan yukarı doğru tüm vücuduma iki kez şok verdi. Hala diğer uygulayıcı arkadaşlarım hakkında bilgi vermediğimi görünce, elektrik batonu gözlerime doğru götürdü. Gözlerimi sanki yerinden çıkmış gibi hissettim ve çok zor görebiliyordum. Bilgi sormaya devam ederken, kaburga ve göğüslerime elektik şoku vermeye başladılar. Ağzıma batonu koyarak şok verdiler. Şiddet o derece arttı. Ağız çevrem kabardı ve içi yara oldu. Tekrar tekrar ağzımı yaktılar. Neredeyse ölüyordum.

“2003 yılının başında, bir uygulayıcı arkadaşım Bayan Xing Guiling’in evinde yaşıyordum. Bir gece çok geç bir saatte, evin iki kapısı da çekiç ile kırıldı. Silahlı polisler, içeri dalıp, bizi tutukladı ve Luyuan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Yine beni işkence masasına bağladılar ve Bayan Xing’i vahşice döverek yere ittiler, tekmediler, dövdüler ve yine tekmelediler. Onu uygulayıcı arkadaşlarının iletişim bilgilerini vermeye zorladılar. Diğerlerine ihanet etmeyeceğini görünce, deri bir kemer ile boğmaya başladılar. Sonra bana işkence yapmaya başladılar. Changchun Şehri Üçüncü Gözaltı Merkezine götürülmeden önce üç gün boyunca işkence gördük.

“4 Ağustos 2003 günü, polis beni tekrar tutukladı ve Nan’guan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Bir subay beni saçlarımdan yakaladı ve duvara itti. Bunun etkisiyle sendeledim. Daha sonra beni işkence masasına koyup kelepçelediler. Bir görevli bana vurdu ve kelepçe bileğimi kesti. Ayak bileklerime prangalar taktılar mümkün olduğunca sıktılar. Ayak bileklerimde dayanılmaz bir acı hissettim. Daha sonra plastik bir torba ile başımı kapattılar Hiç hava alamadım ve neredeyse boğuluyordum. Daha sonra başımı açtılar ve üç kez aynı şeyi tekrarladılar. Bazı görevliler ayak bileklerimdeki prangaları daha da sıkmak için prangaların üzerine bastı. Ayak bileklerim kanamaya başladı, dayanılmaz bir acı oldu ve bu yüzden bilincimi kaybettim. Soğuk su dökerek beni uyandırdılar … “(Gao Zhisheng’in Hu Jintao ve Wen Jiabao’a gönderdiği açık mektup tam metin)

Falun Dafa Bilgi Merkezi Direktörü, Levi Browde, yapılan basın açıklamasında şöyle dedi: “Sun’un çektiği çile Falun Gong’a karşı yapılan zulmün ve yetkililerin halkın iradesini kırmak için çeşitli işkence yöntemlerini hesaplı kullandığının göstergesidir. Çalışma kampı, gözaltı merkezi veya dağdaki işkence merkezinde Sun ve onun gibi diğer uygulayıcılar bir gün olsun rahat nefes alamadı.  Onlar yorucu, acımasız fiziksel ve psikolojik işkenceye tabi oldular. “

Avukat Gao’nun Kaybolması

27 Ekim tarihli Wall Street Journal’a yazdığı mektupta, avukat Gao’nun genç kızı, Grace Geng, Hu Jintao’nun da katılacağı Kasım Grubu 20 Zirvesi toplantısında babasının nerede olduğu konusunda bilgi alması için Barack Obama’ya çağrıda bulundu. Gao son beş yıldır birçok kez gözaltına alınmış ve son altı ay kendisinden hiç haber alınamamıştı. Birçok kişi onun gözaltında öldürülmüş olabileceğinden korkuyor.

17 yaşındaki Grace Çin’den kaçıp, annesi ve kardeşi ile birlikte ABD’ye sığındı. Geng babasının Çin’deki mağdurların haklarını savunmak için konuşmaya başladıktan sonra 12 yaşında iken Çin polisi tarafından dövüldüğünü söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.