Ünlü Muhalif Yazar Li Hong Öldü, Yetkililer Cenaze Yapılmasına Engel Oldu

Li Hong 2007 yılında polis tarafından gözaltına alınmadan önce sağlıklı idi. Cezaevinde işkence gördü. 31 Aralık tarihinde 52 yaşında öldü. (Epoch Times arşiv)

Ünlü Zhejiang Gazetesi kurucusu ve editörü, Çin edebiyat ve haber sitesi Ege Denizi (Aiqinhai) eski baş-editörü, Li Hong 31 Aralık tarihinde öldü. Yattığı hastane polis tarafından çevrildi. Çinli yetkililer, ölüm haberini gizledi, muhalif ve insan hakları savunucularının cenazeye katılmasına engel oldu.

Şiir, oyun ve serbest yazıları ile meşhur Li Hong, Zhang Jianhong’da dünyaya geldi. Bir sivil toplum örgütü olan, Çin İnsan Hakları Savunucuları tarafından yapılan açıklamaya göre Li Hong 52 yaşında Zhejiang Eyaletine bağlı Ningbo’da öldü.

Li “devleti yıkmaya yönelik eylemler yaptığı” iddiasıyla 2007 Ocak ayında suçlandı ve gizlice Ningbo Belediye Mahkemesi tarafından yargılandı. İki saat süren duruşma boyunca Li suçları reddetti.

Avukatı Li Jianqiang yabancı basına verdiği demeçte, suçlamaların çoğu yazmış olduğu genelde Falun Gong uygulayıcılarına yapılan işkence ve canlı organ toplanması ile ilgili raporların yer aldığı ve insan hakları avukatı Gao Zhisheng’in açlık grevi için verdiği desteği içeren 62 makaleye dayanıyordu.

Yeni Epoch Haftalık dergisinin Ocak 2007’deki yazısına göre “Li Hong, Falun Gong uygulayıcısı olmamasına rağmen, Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından işlenen bu suçları en başından beri kınayan kişi oldu. Li Hong ÇKP için çok hassas bir noktaya dokunmuştu: ÇKP Falun Gong uygulayıcılarına yönelik yaptığı canlı organ toplanması konusunda halkın bilinçlenmesi ve kınamasından korkuyordu”. Haftalık dergi, The Epoch Times’ın Çince versiyonu olan bir yan kuruluşudur.

Hapis öncesi sağlıklı ve dinç olan Li’nin hapiste sağlığı hızla bozuldu ve 2007 yılı Ağustos ayında müsküler distrofi (kas dokusununun küçülüp zayıflaması) teşhisi kondu. Ailesi şartlı tahliye edilmesi için başvurdu ancak Haziran 2010’da durumu çok ciddileşene kadar defalarca bu istekleri rededildi. Daha sonra, durumu çok kritikleşince, 5 Haziran tarihinde tedavi için serbest bırakıldı. Doğrudan Ningbo Halk Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesine yatırıldı ve ölene dek orada kaldı.

1998 yılında kurulan Çin Demokratik Partisi’nin kurucularından biri olan ve Li’nin arkadaşı Zhu Yufu, üzüntü ve öfke ile şöyle dedi: “Li’yi yetkililer öldürdü! Bir suç daha işlediler. Şimdi de korkudan olayı gizlemeye çalışıyorlar. Cenazaye katılmamıza engel oluyorlar. Li Hong onlara taviz vermedi, o sebeple ondan nefret ettiler ve ölmesini istediler.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.