Ünlü Oyuncu Sümer Tilmaç: Kitap Okumadan Vizyon Sahibi Olunmaz

ANTALYA-Tiyatro ve sinema sanatçısı Sümer Tilmaç, dünyada vizyon sahibi olmanın yolunun kitap okumaktan geçtiğini söyledi.

Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Sümer Tilmaç, Antalya’nın Manavgat ilçesinde Özel Manavgat İlköğretim Okulu öğrencileriyle buluştu. Okulun cep sinemasında öğrencilerle bir araya gelen Tilmaç, öğrencilere Yeşilçam’da başından geçen ilginç anılarını anlattı. Dünyada en yüce eylemin ‘okumak’ ve ‘yazmak’ olduğunu belirten Tilmaç, okumadan bilgi sahibi, bilgi sahibi olmadan da fikir sahibi olunamayacağını ifade etti. Geçen zamanın geri getirmenin imkânsız olduğunun altını çizen Tilmaç, öğrencilerin yarın ‘ah vah’ ‘ben ne yaptım’ dememesi için okulda öğretmenleri tarafından verilen ödevleri vaktinde yaparak ve dersi derste anlayarak hiç bir konuyu ötelememeleri gerektiğini kaydetti.

Ezberci eğitim sistemlerinin her zaman öğrencinin kendisini ifade etme ve mucit olmasına engel olduğunun altını çizen Tilmaç, öğrencilerin her hangi bir ders konusunu ezberleme yerine sorgulaması ve analiz etmesinin ufuk açıcı olacağını belirtti.

Tilmaç, “Geçen zamanı geri getiremeyiz. O zaman yaşadığımız anın kıymetini iyi bilelim. Bir öğrenci kendini her alanda yetiştirmek istiyorsa, küçük yaştan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazanmalı. Dünyayı genelde vizyon sahibi insanlar şekillendiriyor. Vizyon sahibi olmak içinde bol bol okumak lazım. Vaktimizi bilgisayar oyunlarıyla öldürmeyelim. Sağlıkta yaşadığımız zaman dilimi bizler için çok önemli. Vizyon sahibi olmazsanız özgün düşünce sahip olamazsınız. ” diye konuştu.

Avrupa ülkelerinde kitap okuma ve alımının bir aile için birinci ihtiyaç gündem maddesi olduğunu belirten Tilmaç, Türkiye’de ise kitap, gazete ve mecmuaya verilen paranın israf olarak görüldüğünü dile getirdi.

“KİTAP İÇİN HARCANAN PARAYI İSRAF GÖREN ANLAYIŞ, SİGARAYA HARCANANI NORMAL GÖRÜYOR”

Okumaya yönelik alınan kitapları israf gören düşüncenin günde bir paket sigaraya verilen parayı normal gördüğüne dikkat çeken Tilmaç, toplumsal aydınlanmanın yegane yolunu okumaktan geçtiğini anlattı.

Tilmaç sözlerini şöyle sürdürdü: Okumak en büyük erdemdir. Okumanında öğrenmenin de yaşı yoktur. Anne ve babalar çocuklarına kesinlikle kitap okuması baskı yapmasın. Okumazlar. Çocuğa en güzel örnek model. Anne ve babanın çocuklarıyla birlikte günde en az bir saat kitap okuması yeterlidir. Çocuk kitap okumada emir cümlesi istemez. Görmek ister. Anne ve baba kitap ve gazete okumazsa çocuk niye okusun. Anne baba rol model olamamış. Avrupa insanı bunu yapıyor. Almanya, Fransa, Belçika, Danimarka ve Norveç’ten Antalya’ya turist geliyor. Gelen turistlerin elinde 7’den 77’ye de kitap var. Büyükanne, büyükbaba, baba, anne ve çocuklar plajda topluca kitap okuyor. Rol modellik budur. Sigara içen bir doktor hastasına ‘bak sigarayı bırakmazsan akciğerin çok kötü olur’ demesinin hiç bir anlamı yok. O zaman hasta, doktora zararlı ise ‘siz niye içiyorsunuz’ der. Rol modellik kişilikli duruşla olur. Çocuklarımıza örnek davranışlarımızla rol model olalım.”

Bugüne kadar 76 tiyatro oyunu ve 210’nun üzerinde film ve dizide rol aldığını anlatan Tilmaç, tiyatro ve sinema oyuncusu olmayı 16 yaşında kafasına koyduğunu ve bunun için Antalya’dan İstanbul’a gittiğini söyledi.

Tilmaç, sinemada ve tiyatroda kendisine rol model olarak Münir Özkul ile merhum Gazanfer Özcan’ı seçtiğini belirtti. Tilmaç, genç kuşak oyunculardan başta Kenan İmirzalıoğlu olmak üzere çok sayıda başarılı aktörün Yeşilçam adına umut verdiğini dile getirdi. Bir sanatçının en hoşuna gidenin hayranları tarafından ismiyle hitap edilmesi olduğunu aktaran Tilmaç, bazı hayranlarının ‘Kazım Kartal Bey bir imza atar mısın?’ demesine çok bozulduğunu sözlerine ekledi.

Program sonunda okul müdürü Ahmet Kartal, ziyareti nedeniyle Tilmaç’a bir buket çiçek takdim etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.