Ünlü Piyanist İdil Biret’ten Muhteşem Konser

İSTANBUL-Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, 2010 Chopin yılı kapsamında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde bir piyano resitali verdi. İzleyenlerin ilgiyle takip ettiği konserde ünlü müzisyen, dünyaca ünlü eserleri seslendirdi.

Piyano kariyerinin yanı sıra Kraliçe Elisabeth, Van Cliburn, Busoni, Liszt gibi saygın piyano yarışmalarında jüri üyeliği yapan İdil Biret, Ataköy’deki İstanbul Kültür Üniversitesi Kampüsü Akıngüç Oditoryum ve Sanat Merkezi’nde bir piyano resitali verdi. Eleştirmenler tarafından ‘çağımızın önde gelen piyano ustalarından biri’ olarak nitelendirilen Biret, konserde Beethoven/Liszt senfonileri, Chopin’in piyano yapıtları ve Brahms’ın solo ve konçertolarının yanı sıra Rachmaninof’un birçok eserini dile getirdi. Salonun tamamının dolduğu konseri katılımcılar ilgiyle takip etti.

1973 yılından bu yana “Devlet Sanatçısı” unvanına sahip Biret’i uzun yıllardır dinlediklerini ancak bu zamana kadar canlı performansıyla karşılaşmadığını belirten müzikseverler çok mutlu olduğunu söyledi. Yaklaşık 50 yıllık klasik müzik dinleyicisi olduğunu ifade eden Ali Kaptanoğlu ise, arkadaşlarıyla birlikte müzik dinlemeye geldiklerini ve eski günleri yad edeceklerini ifade etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.