Ünlü Senarist ve Oyuncu Meral Okay Hayatını Kaybetti

Ünlü Senarist ve Oyuncu Meral Okay Hayatını Kaybetti

Meral Okay-İTÜ Sözlük

Ünlü senarist ve oyuncu Meral Okay bu sabah hayatını kaybetti. Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören sanatçının cenazesi yarın Bebek Camii’inde  kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilecek.

Meral Okay, 20 Eylül 1959 tarihinde Ankara’da doğdu. Okay 5 yıl devlet memurluğu yaparak çeşitli görevlerde bulundu. 12 Eylül döneminde İşçi Partisi üyesi ve işyeri temsilciliği yaptı.

1984 yılında tiyatro ve sinema sanatçısı Yaman Okay’la evlendi. 10 yıl sonra eşini de 41 yaşında kanserden yitirdi.

İstanbul’da Günaydın Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Dergicilik, yayıncılık, yapımcılık, Sezen Aksu ile sahne çalışmaları ve şarkı sözü yazarlığı yaptı.’İkinci Bahar’ Dizisiyle ünlendi. Oyuncu olarak ‘Bir Bulut Olsam’, ‘Alia’, ‘Beynelminel’, ‘O şimdi Asker’, ‘Hiç Bir Yerde’, ‘Koltuk Sevdası’, ‘Yeditepe İstanbul’, ‘İkinci Bahar’, ve ‘Seni Seviyorum Rosa’ da rol aldı.

Okay, ‘Yasemince’, ‘Asmalı Konak’, ‘Fedai’, ‘Bir Bulut Olsam’ dizilerinin senaryosunu yazmıştı. Son olarak ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisinin senaryosunu yazmıştı.Sanatçı verdiği son röportajında II. Abdülhamit Dönemi’ni anlatan bir senaryo yazmayı planladığını söylemişti. (Hürriyet Gazetesi)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.