“Ünlü Siyasetçi İdam Cezasından Kurtulmak İçin Suçlarını İtiraf Etti”

Eski Politbüro üyesi ve Çin rejiminin eski güvenlik başkanı Zhou Yongkang. (Feng Li/Getty Images)
Eski Politbüro üyesi ve Çin rejiminin eski güvenlik başkanı Zhou Yongkang. (Feng Li/Getty Images)

Hong Kong ve dış basında çıkan haberlere göre, Çin’in eski güvenlik çarı Zhou Yongkang hayatını kurtarmak için suçlarını itiraf etti ve suça karışan yandaşlarının isimlerini verdi. Zhou’nun kendisini idam cezasına götürecek kadar ağır suçlar işlediği belirtiliyor.

Eski Politbüro üyesi ve Çin rejiminin eski güvenlik başkanı Zhou, Parti içinde “yolsuzluk” anlamına gelen “disiplini ciddi şekilde bozmak” suçundan ilk kez Ağustos 2014 tarihinde soruşturma yaşadı. Nisan başı rüşvet, gücünü kötüye kullanmak ve devlet gizliliğini bozmak ile suçlandı.

Tutuklu kaldığı sürede, Zhou’nun işkence gördüğü gerekçesiyle ilgili hapishane evraklarını imzalamayı reddettiği bildirildi. Hong Kong gazetesi “The Trend” ayrıca Zhou’nun açlık grevine gittiğini, canına kıymak istediğini ve delirmiş gibi davrandığını da iddia etti.

Zhou, Ocak’tan Mart ayına kadar 27 kez ve yaklaşık 112 saat boyunca yargılandı ve 22 kez ifade verdi. The Trend, Zhou’nun işlediği suçların onun idamını garantilediğini belirtti.

Mart ayında, Parti hakkında dedikodu ve skandalları yayan Ming Jing adlı Çin haber sitesi, üst düzey Çin rejimi yetkililerinin ciddi şekilde Zhou’nun infazını istediklerini iddia etti.

Siyasi yorumcu Ding Lüekai’ya göre, hayatını kurtarmak için Zhou’nun tek çıkış yolu Çin eski lideri Jiang Zemin ve meclis eski başkanı Zeng Qinghong hakkında bilgi vermek.

 Bu üç eski siyasetçi ortak bir geçmişe sahip. Her üçü de Falun Gong uygulayıcılarına karşı başlatılan işkence kampanyasında kilit isimlerdi. 1999 yılında başlatılan kampanya toplu zulümlere dönüştü ve araştırmacıların tahminine göre on binlerce Falun Gong uygulayıcısı organları için öldürüldü.

Jiang Zemin 2002 yılında Parti sekreterliği görevinden ayrılmasına rağmen, 10 yıl boyunca Çin rejiminin babası rolünü oynamaya devam etti. Parti içindeki birçok yandaşı sayesinde gücünü korudu. Çin lideri Xi Jinping göreve geldikten sonra, Jiang Zemin yandaşlarına karşı yolsuzluk kampanyası başlattı. Birçok yandaş tutuklandı, görevinden alındı.

Zhou’nun siyasi yandaşları hakkında bilgi verdiğine dair işaretler olduğu iddia edildi. Zhou, kendisini korumak için, Xi Jinping’e en büyük iki “kaplan” hakkında deliller sunacaktır. Bu sayede Xi, kendi koltuğunu ve pozisyonunu iyice sağlamlaştıracaktır.

Larry Ong, The Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.