Üst Vücudun Tedavisi İçin Alt Vücudu Tedavi Etmek

Çin tıbbında, insan vücudunun yin ve yangı dengelemesi çok önemli bir unsur olarak görülür. Üst vücudun yang alt vücudun ise yin olduğu düşünülür. Bu durumda boyun ve omuzlar yang, ayaklar ise yin sayılmaktadır. (Wolfgang Amri/Photos.com).
Çin tıbbında, insan vücudunun yin ve yangı dengelemesi çok önemli bir unsur olarak görülür. Üst vücudun yang alt vücudun ise yin olduğu düşünülür. Bu durumda boyun ve omuzlar yang, ayaklar ise yin sayılmaktadır.(Wolfgang Amri/Photos.com)

Bir Geleneksel Çin Tıbbı Hikayesi

Hazırlayan: Song Chenguang

İlk hasta 3 aydır omuzları ve boynuyla ilgili acılar çekiyordu. Akapunktur, masaj, kiropraktik tedavisi ve bunun gibilerini denemişti fakat hiç bir tedavi başarılı olmamıştı. Kollarını zar zor yukarı kaldırabiliyordu.

Hastaya akapunktur tedavi yöntemini kullandım ve ayaklarındaki iki akapunktur noktasına kalem boyutundaki bir çıta ile baskı uyguladım. İki dakika içerisinde kollarını artık kaldırabiliyordu.

İkinci hasta ise günlerdir boyun ağrısı çekiyordu. Masaj, terapi, sıcak basınç uygulaması gibi birçok tedavi yöntemi denemişti fakat hala kafasını hareket ettiremiyordu.

Omuzlarında ve ayaklarında olan olan dört akapunktur noktasına basınç uyguladım. Ve anında boynundaki katılık ve acı ortadan kayboldu, özgürce boynunu hareket ettirebilmeye başladı.

Her iki hasta da boyun ve omuzlarla ilgili şikayetlere sahipti ve her ikisi de ayaklarındaki akapunktur noktaları ile tedavi gördü. Bu method “Üst Vücudun Tedavisi için Alt Vücudu Tedavi Etmek” olarak bilinir.

Aslında diğer tedavilerin başarısız olması akapunktur, masaj veya kiropraktik tedavinin etkili olup olmaması ile ilgili değildi. Asıl sorun tedavi yöntemlerinin hastalara doğru uygulanmamış olmasıydı.

Temel Prensip

Çin tıbbında, insan vücudunun yin ve yangı dengelemesi çok önemli bir unsur olarak görülür. Üst vücudun yang, alt vücudun ise yin olduğu düşünülür. Bu durumda boyun ve omuzlar yang, ayaklar ise yin sayılmaktadır. Enerji kanalları boyun omuzlar ve ayakları birbirine bağlar.

Temelde yatan prensip aslında oldukça basittir. Yang tarafındaki problem çözüldüğünde yin yangın dengesi sağlanır ve sonuç olarak hastalık ortadan kalkar.

Ancak tabiî ki bunu söylemesi uygulamasından çok daha basittir. Uygulayabilmek için doktorun semptomları çok dikkatli bir şekilde incelemesi gerekmektedir.

Çin tıbbı şöyle der: “Hastalık kilo ile gelir ancak gram ile gider” bu sözden tedavinin ne kadar zor olduğunu anlayabiliriz.

Özellikle günümüz pahalı medikal tedavileri ile ortalama bir insanın zor bir hastalığın tedavi masraflarını karşılayabilmesi oldukça zordur.

Fakat her şeye rağmen bu konuda oldukça güzel haberlerimiz var. 20 yıl önce Falun Dafa olarak da bilinen Falun Gong adıyla anılan bir qigong uygulama sitemi, hastalığın ortaya çıkış sebebini açıklığa kavuşturdu. Özetle insanların hastalıklardan kurtulmaları için kişisel erdemlerine önem vermeleri ve her zaman öncelikle başkalarını düşünmeleri gerektiği üzerinde durmuştur.

Falun Gong ortaya çıktığı andan itibaren tüm dünyada hızla yayıldı ve öğretisini ücretsiz bir şekilde toplumlara aktardı. Çin ve Batı tıbbının tedavi edemediği birçok hastalığı iyileştirerek mucizeler yarattı.

Çin tıbbı doktoru olarak derinden inanıyorum ki, Falun Gong uygulama sistemi sadece hastalıkları ortadan kaldırmıyor, aynı zamanda ülkelerin ve toplumların sosyal problemlerine de çözümler sunarak üst seviyelere taşıyor.

—Pure Insight

İngilizce Kaynak : Treating the Lower Body to Heal the Upper Body

The Epoch Times publishes in 35 countries and in 19 languages.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.