Usta Ressam Ursula Solterman Katipoğlu Mersin’de İlk Kişisel Sergisini Açtı

Ursula Solterman Katipoğlu (Foroğraf: İsra İsa)

Türkiye ve yurt dışında pek çok kişisel sergi açan ve karma sergiye katılan İsviçre doğumlu sanatçı Ursula Solterman Katipoğlu Mersin’de ilk sergisini Şemsa Pozcu Kültür Evi’nde açtı. Eşi sanatçı Yusuf Katipoğlu ile evlendikten sonra Türkiye’ye yerleşen ve Anadolu’dan esinlendiği motif, biçim ve renklerden etkilenerek yaptığı tablolardan oluşan kişisel sergisini Mersinli sanat severlerin beğenisine sundu.

Resimlerini soyut biçimlerin ve renklerin ince bir dengesi olarak tanımlayan Solterman Katipoğlu yaptığı tabloları hakkında şunları söyledi, “ Türkiye’ye geldiğim zaman figüratif çalışmalar yapıyordum. Daha sonra Turkiye`deki renkler ve formlar beni çok etkiledi. Katmer katmer içime işledi ve her şey şu anda bu resimlerin içeresinde.”  

Serginin asil konusunun Toprak ve Gök’ün arasındaki olaylar olduğunu  söyleyen Solterman Katipoğlu bu fikrin eşinin vefatından sonra ortaya çıktığını ifade etti. Resimlerin Toprak ve Gök’ün arasındaki olayları nasıl tasvir ettiğini ise şu sözlerle aktardı; “ Resimler Toprak ve Gök’ün arasındaki olayları tasvir ediyor. Bu yüzden resimlerin içerisinde geçişler, renkler ve süzülen hareket ve formlar var. Aslında ben resim yaparken kendim için de mekanlar yapıyorum. Benim resimlerimin beni %100 memnun etmesi lazım. Kendime bir serbestlik ve bir dünya yaratmak istiyorum. Resimlerimde denge de benim için çok önemli. Hem formda hem de renkte. İkisinin bir aradalığı çok önemli. Saf renk hiçbir şey ifade etmiyor. Saf form da hiçbir şey ifade etmiyor. Bana göre ikisinin arasında çok ince bir denge olunca huzur, sükûnet, mutluluk ve bir devamlılık oluyor. Doğudaki eski felsefeler benim yolum. Özellikle Çin’deki felsefeler.”  

Ursula’yı Mersinliler ile tanıştırmak bizim için büyük mutluluk

Şemsa Pozcu Kültür ve Sanat Evi’nin kurucusu Şemsa Pozcu Ursula Solterman Katipoğlu’nu Mersinliler ile buluşturmanın kendileri için büyük bir mutluluk olduğunu söyledi. Ursula’nın rahmetli eşi Yusuf Katipoğlu’nun kendi atölye arkadaşı olduğunu ve  beraber Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun öğrencileri olarak çalıştıklarını söyleyen Pozcu; “1960’lardan geliyor tanışmamız. Bambaşka bir şeydir o beraberlik. Kardeş gibi düşünebilirsiniz.  Yusuf aramızdan ayrıldı ama Ursula halen bizimle beraber. Biz de merkezimizi açtıktan sonra hemen Ursula’yı buraya getirmeyi düşündük. Çok iyi bir ressam kendisi. Mersinli sanatseverlerin Ursula’yı ve resimlerini çok beğeneceğini düşünüyorum.” dedi.    

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.