“Dünyada Her Yıl 1.3 Milyon İnsan Trafik Kazasında Hayatını Kaybediyor”

Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı tedbirleri kapsamında kontrollerini artırdı. Sürücülere kazalara neden olan konularla ilgili broşürler dağıttı.

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

 

Başta otogar ile şehir giriş ve çıkışlarında olmak üzere birçok noktada uygulama yapan ekipler, hem araç ve sürücüleri kontrol ediyor hem de trafik kazalarına neden olan sebepleri vatandaşlara broşürlerle anlatıyor.

Uygulamalarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Ekipler Amiri Komiser Kerim Anıt, bu uygulamaları Kurban Bayramı tedbirleri kapsamında yaptıklarını söyledi.

Türkiye’de en fazla trafik kazalarına neden olan sebebin aşırı hız olduğunun altını çizen Anıt, “Kazaların neredeyse yarısından fazlası aşırı hızdan meydana geliyor. Dünyada her yıl trafik kazalarında 1.3 milyon insan hayatını kaybederken, 50 milyon insan da yaralanıyor. Hızınız 90 kilometre saatte iken fren pedalına basıncaya kadar geçen bir saniye içerisinde aracınız 25 metre yol alıyor. Seyir halindeki bir sürücünün görüş açısı 40 kilometre saat hızla giderken 100 derece, 130 kilometre saat hızla giderken ise 30 derecedir. 80 kilometre saat hızla giden bir araçtaki yolcuların olası bir kazada hayatını kaybetme ihtimali 30 kilometre saat hızla giden araçtakilere oranla 20 kat daha fazladır. Ölümle sonuçlanan her 3 trafik kazasından biri aşırı hızdan kaynaklanıyor” diye konuştu.

Emniyet kemeri konusunda da vatandaşları uyaran Anıt, “Emniyet kemeri kullanımı, trafik kazalarında hayatını kaybetme ve ağır yaralanma olasılığını yüzde 40 ile 50 oranında azaltıyor. Şehirlerarası otobüslerde bütün koltuklarda emniyet kemeri takma zorunluluğu vardır. Otomobillerde de arka koltukta emniyet kemeri takmak yasal zorunluluktur… Aşırı hızın yanı sıra yakın takip, hatalı sollama, dikkatsiz ve duyarsız bir şekilde araç kullanma da trafik kazalarına neden olmaktadır” dedi.

Kaynak: İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.